Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ograniczenie prawa własności przez starostę

Data publikacji 10.06.2020r.

? Zakład energetyczny chce powycinać drzewa pod linią energetyczną, która przebiega przez moją działkę. Mam na niej plantację wierzby energetycznej. Przedstawiciele zakładu twierdzą, że drzewa zagrażają bezpieczeństwu linii. Zwrócili się do mnie o zgodę na wejście na grunt i zaproponowali niewielką kwotę odszkodowania. Domagam się więcej, ale nie zgodzili się na to i powiedzieli, że i bez mojej zgody wejdą, bo zwrócą się o pozwolenie do starosty. Czy starosta ma prawo wydać taką decyzję? Czy na jej podstawie zakład będzie mógł wyciąć drzewa? Co z odszkodowaniem?

! Starosta może wydać taką decyzję na podstawie art. 124b ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z treścią tego przepisu starosta wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej w drodze decyzji zobowiązuje właściciela, użytkownika wieczystego lub osobę, której przysługują inne prawa rzeczowe do nieruchomości, do jej udostępnienia.

Chodzi o udostępnienie w celu wykonania czynności związanych z konserwacją, remontami oraz usuwaniem awarii ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń nienależących do części składowych nieruchomości, służących do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów i energii elektrycznej oraz urządzeń łączności publicznej i sygnalizacji. W przepisie tym jest mowa także o udostępnianiu innych podziemnych, naziemnych lub nadziemnych obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń. Decyzja taka może być również wydana, gdy konieczne jest usunięcie z gruntu tych ciągów, przewodów, urządzeń i obiektów oraz w celu zapewnienia dojazdu umożliwiającego wykonanie czynności.

Obowiązek udostępnienia nieruchomości może być ustanowiony na czas nie dłuższy niż 6 miesięcy. Podlega on egzekucji administracyjnej.

Od decyzji starosty przysługiwać będzie Panu odwołanie do wojewody, a następnie skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Za udostępnienie nieruchomości oraz szkody powstałe na skutek podjętych czynności przysługuje odszkodowanie w wysokości uzgodnionej między właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub osobą, której przysługują inne prawa rzeczowe do nieruchomości, a podmiotem, któremu udostępniono nieruchomość. Jeżeli do takiego uzgodnienia nie dojdzie w terminie 30 dni, licząc od dnia, w którym upłynął termin udostępnienia nieruchomości, określony w decyzji starosta wszczyna postępowanie w sprawie ustalenia odszkodowania.

Decyzja zobowiązująca właściciela nieruchomości do udostępnienia części tej nieruchomości nie jest równoznaczna z zezwoleniem na wycinkę drzew. W przypadku plantacji wierzby energetycznej nie ma jednak konieczności uzyskania zezwolenia na wycinkę. Tak wynika z art. 83f ust. 1 pkt 4 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.

prawnik redakcyjny
Alicja Moroz

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a