Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Skromni, zaangażowani, marzą o nowym wozie

Data publikacji 10.06.2020r.

W 1909 r. oraz na początku 1910 r. we wsi Sierzchów położonej w pobliżu Kalisza, w gminie Opatówek, doszło do kilku groźnych pożarów. To właśnie te tragiczne zdarzenia sprawiły, że czterech miejscowych gospodarzy postanowiło założyć jednostkę OSP.

Inicjatorami byli: Jakub Małolepszy, Józef Machelak, Wawrzyniec Pogorzelec oraz Józef Antczak. Podczas zebrania założycielskiego na stanowisko prezesa jednostki powołano miejscowego proboszcza ks. Hipolita Zielińskiego. 18 lutego 1910 r. oficjalnie zarejestrowano działalność OSP Sierzchów.

Obecnie na czele jednostki stoi prezes dh Krzysztof Tośta, który związany jest z nią od 1977 r. Funkcję prezesa pełni już drugą kadencję. Przygodę strażacką ma we krwi, jego dziadek Władysław, jak i ojciec Eugeniusz, służyli w OSP Sierzchów. Druh Eugeniusz Tośta był wieloletnim prezesem jednostki, co w sposób szczególny spina klamrą historyczną drogę strażacką obecnego prezesa Krzysztofa Tośty.

– W gminie Opatówek działa 15 jednostek OSP – mówi prezes Krzysztof Tośta. – Nasza, biorąc pod uwagę kadry oraz sprzęt, którym dysponujemy, należy do skromniejszych. Stąd też m.in. nie jesteśmy jeszcze zrzeszeni w strukturach KSRG. Moim strażakom nie brakuje umiejętności i zaangażowania. Wierzę, że w sytuacji, gdy pozyskamy nowszy samochód bojowy będziemy częściej dysponowani do udziału w akcjach.

– Burmistrz Gminy Opatówek Sebastian Wardęcki zdaje sobie sprawę z warunków, w jakich przyszło nam funkcjonować. Też jest strażakiem i jednocześnie członkiem Zarządu Gminnego OSP. Jestem przekonany, że nasza sytuacja sprzętowa, o której tak wiele mówimy, spowodowana jest problemami finansowymi. Powtórzę raz jeszcze, na terenie gminy Opatówek funkcjonuje aż 15 jednostek OSP. Jestem przekonany, że w przeciwnym razie burmistrz Sebastian Wardęcki pomógłby nam w pozyskaniu nowszego samochodu – powiedział prezes Krzysztof Tośta.

– Najpilniejszą dla nas potrzebą sprzętową jest pozyskanie nowych radiotelefonów oraz aparatów do ochrony dróg oddechowych – kontynuuje prezes. – W obu kwestiach jestem optymistą, gdyż odgórnie w strukturach OSP podjęto decyzje, że wkrótce wszystkie krajowe jednostki będą posiadać aparaty oddechowe. W sprawie zakupu radiotelefonów na ręce burmistrza złożyliśmy wniosek i wszystko wskazuje, że zostanie on pozytywnie rozpatrzony.

W szeregach OSP Sierzchów służy 38 strażaków, w tym 14 jest przeszkolonych do udziału w akcjach. 10-osobową Drużyną Młodzieżową opiekują się dh Michał Pawelec, dh Mariusz Ludwiczak oraz dh Paweł Świerek.

– Jesteśmy dumni z naszych młodych strażaków – mówi dh Małgorzata Judasz, wiceprzewodnicząca Wojewódzkiego Klubu Kronikarza OSP. – Młodzież regularnie reprezentuje nas podczas zawodów sportowo-pożarniczych. Od lat na szczeblu gminnym, gdzie startuje 12 zespołów, zajmujemy medalowe miejsca.

To nie jedyne sukcesy młodych sierzchowskich strażaków. Gdy dh Martyna Dziedzic i dh Michał Pawelec byli jeszcze w MDP, dotarli do wojewódzkiego szczebla w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej MDP. Dzisiaj z powodzeniem służą wśród seniorów i są przygotowani do udziału w akcjach.

Pasją dh. Małgorzaty Judasz jest kronikarstwo. Nic w tym dziwnego zważywszy, że z wykształcenia pani Małgorzata jest historykiem. W 2015 r. z inicjatywy dh. Bagdana Siwińskiego z OSP Roztoka oraz przy wsparciu dh. Małgorzaty Judasz i grupy pasjonatów kronikarstwa został powołany do życia Wojewódzki Klub Kronikarza OSP. Fakt, że dh. Małgorzata Judasz trafiła w szeregi strażaków nie jest przypadkiem. Podobnie, jak w przypadku prezesa Tośty, dziadek Władysław oraz ojciec Stanisław również służyli w miejscowej OSP.

– Naszym celem – mówi dh Małgorzata Judasz – jest propagowanie kronikarstwa, nie tylko w środowisku strażackim. Tą szczególną formą upamiętniania historii, czczenia pamięci przodków trafiamy do różnych środowisk. M.in. do szkół, parafii i wszelkich chcących współpracować z nami organizacji społecznych. Dotychczas zorganizowaliśmy 27 Warsztatów Kronikarskich, w których uczestniczyło blisko 700 osób. Tak duże zainteresowanie tą dziedziną motywuje mnie i dh. Bogdana Siwińskiego do jeszcze cięższej pracy – powiedziała dh Małgorzata Judasz.

– W chwili obecnej nie możemy pominąć spraw związanych z panującą epidemią koronawirusa – mówi dh Krzysztof Tośta. – Na szczęście na naszym terenie nie odnotowaliśmy ani jednego przypadku zarażenia. Strażacy zaangażowali się w akcje zarówno uświadamiania mieszkańców o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą epidemia, jak również zabezpieczyliśmy każdego mieszkańca w maseczkę ochronną.

Strażacy z OSP Sierzchów na co dzień są blisko ze swoimi mieszkańcami. Ich remiza posiada największą w gminie Opatówek salę bankietową, w której odbywają się okolicznościowe imprezy, ale również turnieje tenisa stołowego.

– To prawda, nasza sala o wymiarach 24 x 14 m idealnie nadaje się do organizowania imprez masowych – mówi dh Małgorzata Judasz. Gminny Turniej Tenisa Stołowego cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Chciałabym dodać, że przy organizacji imprez okolicznościowych zawsze możemy liczyć na nasze panie z KGW.

Krystyna Nowakowska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a