Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Nasze pierwsze Zgromadzenie

Data publikacji 17.06.2020r.

Redakcja „Tygodnika Poradnika Rolniczego” po raz pierwszy uczestniczyła w Zwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego Spóldzielni Mleczarskich Lacpol spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Decyzja ta została podjęta przez władze Grupy Kapitałowej Polmlek, która to od kwietnia 2019 roku jest większościowym udziałowcem w Lacpolu. Zgromadzenie odbyło się 4 czerwca w siedzibie Krajowego Związku Spóldzielni Mleczarskich. Udział wzięło 15 wspólników dysponujących 13 415 udziałów, co stanowi ponad 85% głosów na Zgromadzeniu. Byli to zarówno przedstawiciele osób prawnych, jak i osoby fizyczne – posiadające udziały. Na Zgromadzeniu byli obecni między innymi przedstawiciele następujących spółdzielni: Czesław Cieślak – OSM Koło, Grzegorz Grzeszkowiak – SM Gostyń, Tadeusz Badach – OSM Krasnystaw, Waldemar Paziewski – OSM Garwolin, Tadeusz Proczek – OSM Grodzisk Mazowiecki, Zenon Więk – SM Ryki, Jerzy Skorek – OSM Łask, Dariusz Ostrouch – OSM Sieradz, Jarosław Michalski – OSM Inowrocław, Marek Barszcz – SM Michowianka, Dariusz Olczyk – OSM Wartkowice, Paweł Warowny – OSM Piątnica, Waldemar Broś oraz Stanisław Wieczorek – Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich.

Po otwarciu Zgromadzenia Wspólników wybrano przewodniczącego, którym został prezes Jerzy Borucki – przewodniczący rady nadzorczej spółki Lacpol. Natomiast funkcję sekretarza powierzono Grzegorzowi Grzeszkowiakowi. Wyboru dokonano jednogłośnie – wszyscy udziałowcy byli „za”, w tajnym głosowaniu – pod nadzorem prawnika. W podobnej formie przebiegały pozostałe głosowania.

Sprawozdanie skonsolidowane zarządu PHZ SM Lacpol w Warszawie z działalności spółki i jednostek z nią powiązanych kapitałowo za 2019 rok przedsatwił prezes Tomasz Flis.

W skład struktury organizacyjnej Grupy Kapitałowej Lacpol w roku 2019 wchodziły następujące jednostki:

– Spółka wiodąca (dominująca) w Warszawie, wraz z 5 oddziałami na pełnym wewnętrznym rozra- chunku gospodarczym prowadzącymi działalność w Gdyni, Toruniu, Murowanej Goślinie, Krynicy i Kobylnicy.

– 5 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością w Piotrkowie Kujawskim, Wolsztynie, Zalesiu, Płońsku w likwidacji i Łaszczowie w likwidacji, a także Spółka Akcyjna w Tarnowie oraz Wielkopolska Spółdzielcza Składnica Mleczarska w Poznaniu.

Kapitały własne Spółki Lacpol oraz jednostek zależnych na koniec 2019 roku wynosiły ponad 158,6 miliona złotych. Natomiast liczba udziałowców spółki na koniec 2019 roku wynosiła 73, w tym osób prawnych 49 i osób fizycznych 24. W stosunku do roku 2018 liczba udziałowców zmniejszyła się o 4 osoby prawne i 2 osoby fizyczne. W 2019 roku zakłady wewnętrzne spółki Lacpol i spółki zależne, wydały około 7,5 miliona złotych na modernizację potencjałów produkcyjnych. W ubiegłym roku w jednostkach Grupy Lacpol średnie ceny skupu i zakupu surowca wyniosły 1,30 zł netto i były wyższe o 4,3% w stosunku do 2018 r. W 2019 roku łącznie do przerobu skierowano 364,8 mln litrów mleka, to jest o 5,2% więcej niż w roku poprzednim. W 2019 roku Grupa Lacpol wyprodukowała między innymi: prawie 21 tysięcy ton wyrobów sproszkowanych, około 8,7 tysięcy ton masła, około 14 tysięcy ton sera dojrzewającego, ponad 11,5 tysiąca ton wyrobów płynnych i sproszkowanych, ponad 3 tysiące ton serów topionych oraz około 1,7 tysiąca ton twarogów. W sumie wartość przychodów netto ze sprzedaży wyrobów i towarów w ujęciu skonsolidowanym w 2019 roku przekroczyła sumę 690 milionów złotych. W porównaniu do roku poprzedniego, nastąpił wzrost przychodów o 7,3%. Ostateczny wynik skonsolidowany za 2019 rok ukształtował się na poziomie 2 020 598,07 złotych i stanowi stratę. Ta strata byłaby znacznie większa, gdyby kontroli nad Lacpolem nie przejęła w kwietniu 2019 roku GK Polmlek.

W 2020 roku Grupa Lacpol realizuje między innymi następujące cele: poszerzenie bazy surowcowej, działania zmierzające do obniżenia kosztów wytworzenia – zużycia czynników energetycznych, racjonalizacji transportu w skupie i handlu, a także poszerzenie krajowych i zagranicznych rynków zbytu poprzez realizację sprzedaży w sieciach handlowych, co powinna zapewnić produkcja wysokiej jakości wyrobów oraz odpowiednia skala produkcji, zapewniająca opłacalność.

Na zakończenie przegłosowano wszystkie ujęte w porządku Zgromadzenia uchwały. Między innymi: w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z działalności zarządu spółki, sprawozdania finansowego. Udzielno także absolutorim dla zarządu spółki – prezesa Tomasza Flisa oraz wiceprezesa Wojciecha Jezierskiego. Udzielno też absolutorium wszystkim członkom rady nadzorczej.

Krzysztof Wróblewski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a