Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości rolnych na eRolniku

Data publikacji 17.06.2020r.

? Jestem rolnikiem indywidualnym i szukam nowych gruntów, aby powiększyć gospodarstwo rolne. Ponoć zmieniły się przepisy dotyczące zamieszczenia ogłoszeń o sprzedaży nieruchomości rolnych na portalu KOWR.

! Z dniem 12.06.2020 r. weszła w życie nowelizacja z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (UKUR) z dnia 26.04.2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 1080). Na podstawie nowelizacji do art. 2 ustawy dodano ust 4a. W świetle tego przepisu zamieszczanie ogłoszeń o zamiarze sprzedaży nieruchomości rolnych oraz odpowiedzi na ogłoszenia o nieruchomości rolnej odbywa się bezpłatnie na platformie eRolnik. Zgodnie z informacjami KOWR, rejestracja na eRolnik może polegać albo na wypełnieniu formularza rejestracji, albo pośrednio z wykorzystaniem konta ePUAP. Więcej na: erolnik.gov.pl. Może Pan oczywiście przeglądać na bieżąco dodane ogłoszenia. Obowiązek ich zamieszczania odnosi się do podmiotów, które muszą wykazać, że nie mogły sprzedać nieruchomości rolnej rolnikowi indywidualnemu.

Z kolei według dodanego ust. 4e, odpowiedź na ogłoszenie o nieruchomości rolnej powinna zawierać m.in. proponowaną cenę zakupu, imię i nazwisko rolnika indywidualnego, który zamierza kupić nieruchomość rolną, wraz z podaniem adresu zameldowania na pobyt stały. Odpowiedź musi również zawierać oświadczenie zainteresowanego, że jest rolnikiem indywidualnym. Przepisy umożliwiają również złożenie odpowiedzi nie tylko za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, ale także w oddziale terenowym Krajowego Ośrodka, właściwym ze względu na położenie nieruchomości rolnej. Należy to zrobić we wskazanym w ogłoszeniu terminie. Należy także zaznaczyć, że według dodanego do art. 2 UKUR ust. 4f oraz 4g zarówno zbywca nieruchomości rolnej, który da ogłoszenie o nieruchomości rolnej, jak i podmiot, który da odpowiedź bez zamiaru zawarcia umowy sprzedaży, są zobowiązani do naprawienia szkody. Chodzi o szkody, które poniósł dający ogłoszenie oraz ten, który złożył odpowiedź na nie, licząc, że dojdzie do zawarcia umowy. Naprawienia szkód może żądać również KOWR, który dokonał czynności związanych z zamieszczonym ogłoszeniem i odpowiedzią na nie.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a