Cieszą wysokowydajne i piękne córki, których ojcami są rozpłodniki wycenione na potomstwie. Dzisiaj prezentujemy Państwu dwie z nich, produkujące w wielkopolskich oborach.
W gospodarstwie Marka Rosika z Kuczyny, w którym hodowlą bydła zajmują się Karol i Grzegorz Rosikowie, wybraliśmy córkę buhaja Powerboss, krowę w drugiej laktacji Lincze PL005411096246. Jest sztuką o dużym kalibrze i dobrze zbudowanym wymieniu. Cechy, które zapewne odziedziczyła po ojcu to: optymalna długość strzyków (5–6 cm) oraz poprawnie zbudowany zad. Jednym z atrybutów Powerbossa jest bardzo wysoki indeks płodności wynoszący 117. Tę cechę zapewne ojciec przekazał córce. Na uzyskanie trzech ciąż potrzebne były tylko trzy zabiegi inseminacyjne! Lincza w pierwszej laktacji wyprodukowała 15 872 kg mleka, druga laktacja zapowiada się również bardzo dobrze w 152 dni od wycielenia uzyskano od niej już 6555 kg mleka. Całe stado cechuje bardzo wysoka średnia wydajność mleczna wynosząca 13 005 kg w roku 2019. Okres międzywycieleniowy wynosi średnio 382 dni. Państwo Rosikowie w rankingu hodowców według wielkości stad (do 20 krów) i kilogramów mleka, w województwie wielkopolskim zajęli 1. miejsce, natomiast na arenie krajowej uplasowali się na 6. miejscu.
Hodowcy chętnie uczestniczą w konkursach odchowu cieliczek organizowanych wspólnie przez Gminne Koło Hodowców i Producentów Bydła w Krobi oraz WCHiRZ w Gostyniu. W czasie spotkań poświęconych podsumowaniu takich konkursów, wręczane są także wyróżnienia za najwyższe wyniki w kontroli użytkowości mlecznej w gminie Krobia. Państwo Rosikowie zajmują czołowe miejsca wśród hodowców swojej gminy.
Iwona i Artur Klupsiowie z Pępowa biorą udział w licznych wystawach regionalnych, wojewódzkich i ogólnopolskich, na których ich zwierzęta zajmują bardzo wysokie miejsca. Córka buhaja Imperator, Marta PL005370549920 (którą można było już zobaczyć na naszym fanepage na Facebooku), której są właścicielami, też ma piękny, wystawowy pokrój. Po ojcu odziedziczyła bardzo niską zawartość komórek somatycznych. Z danych z próbnych udojów wynika, że w czasie całej laktacji, zawartość komórek somatycznych w jednym mililitrze jej mleka wynosiła średnio zaledwie 34 tys. Obecnie Marta jest po trzecim wycieleniu, w 81 dni laktacji wyprodukowała 4850 kg mleka, w poprzednim roku uzyskano od niej 13 320 kg mleka. W gospodarstwie średnia wydajność mleczna za ostatnie 12 miesięcy wynosi 12 195 kg. W roku 2019 okres międzywycieleniowy trwał średnio 367 dni, co świadczy o bardzo dobrym zarządzaniu stadem.
Hodowcom gratulujemy sukcesów i życzymy dalszych bardzo dobrych osiągnięć w hodowli bydła mlecznego, dziękujemy również za dotychczasową, owocną współpracę z naszą firmą.
Paulina Pałasz
Centrala Tulce,WCHiRZ
Ireneusz Beczkiewicz
Filia Gostyń, WCHiRZ