Prezydent podpisał tzw. tarczę 4.0. Ustawa powołuje przy BGK Fundusz dopłat do oprocentowania. To kolejne rozwiązanie pomocowe dla firm dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa. Niestety, rozwiązanie to nie obejmie rolników prowadzących działalność rolniczą, chyba że rolnik ma zgłoszoną działalność gospodarczą.
O kredyt z dopłatą do oprocentowania będą mogli wnioskować wszyscy przedsiębiorcy, niezależnie od branży, oraz podmioty prowadzące działalność w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych. Wysokość wsparcia będzie zależała od wielkości firmy. Sektor MŚP może liczyć na dopłatę do oprocentowania w wysokości 2 punktów procentowych. Dla dużych przedsiębiorstw będzie to kwota odpowiadająca 1 punktowi procentowemu.
Kredytów z dopłatami będą udzielały banki komercyjne i spółdzielcze, które podpiszą umowę z BGK. Lista banków znajdzie się na stronie internetowej BGK.
Dopłaty będą udzielane do kredytów obrotowych, odnawialnych i nieodnawialnych. Jeden przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z dopłat tylko raz – do jednego kredytu. BGK będzie dopłacał do oprocentowania maksymalnie przez 12 miesięcy. Decyzje o przyznaniu kredytu z dopłatami do oprocentowania będą wydawane do końca 2020 r.
Limit pomocy dla przedsiębiorców prowadzących działalność w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych wynosi 100 tys. euro, w sektorze rybołówstwa i akwakultury – 120 tys. euro, a dla pozostałych 800 tys. euro.
Limit wydatków na dopłaty do oprocentowania z budżetu państwa na 2020 rok to ok. 296 mln zł, a na 2021 r. – 271 mln zł.
ms