Jedyny rolnik w mieście – jak o Janie Chlaście mówi się w Nowych Skalmierzycach, nie mógł być obecny podczas imprezy poświęconej propagowaniu uprawy soi w Wielkopolsce, ale godnie zastępował go Piotr Walkowski, były poseł na Sejm RP, a aktualnie prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, głównego organizatora Manewrów Polowych z Soją. – Mimo że tegoroczna wiosna była chłodna, co nie sprzyja rozwojowi soi, bieżący stan plantacji należy ocenić bardzo wysoko. W przypadku soi w pierwszym etapie wzrostu szybciej rosną korzenie niż część nadziemna. Przez pierwsze, tygodnie widoczny jest powolny przyrost, dopiero w drugiej połowie czerwca rośliny zaczynają szybciej rosnąć. Do tego czasu soja nie stanowi konkurencji dla chwastów, a doświadczenia pana Chlasty pokazują, iż również gołębie są zmorą plantacji – mówił prezes WIR.
Poletka demonstracyjne swoją powierzchnią obejmują 15 ha gruntów klasy IIIB i IVA, na których zasiewy soi odbyły się w dniach 21– 23 kwietnia.
W manewrach uczestniczyli przedstawiciele firm nasiennych, którzy omówili odmiany, jakie udostępniono na przygotowanie poletek demonstracyjnych oraz przedstawiciele Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) w Słupi Wielkiej, który prowadzi program doświadczalnictwa odmianowego z soją i roślinami bobowatymi grubonasiennymi w ramach tzw. „Inicjatywy białkowej COBORU”.
Manewry Polowe z Soją wpisują się w III Wielkopolskie Święto Soi, którego finał odbędzie się 3 i 4 września 2020 r.
W trakcie dwudniowej imprezy zorganizowane zostaną pokazy prac polowych oraz zaprezentowane zostaną analizy dotyczące wydajności poszczególnych odmian tej rośliny. W wydarzeniu udział wezmą również przedstawiciele nauki oraz doświadczalnictwa rolniczego, a także firmy, które na polski rynek dostarczają materiał siewny oraz środki produkcji i ochrony roślin.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
Michał Czubak