Od 21 kwietnia do 20 czerwca 2020 roku średnia wartość klimatycznego bilansu wodnego (KBW), na podstawie którego IUNG dokonuje oceny stanu zagrożenia suszą, wynosiła zaledwie –1 mm. W stosunku do pierwszego okresu raportowania, tj. od 21 marca do 20 maja KBW poprawił się o 99 mm.
W porównaniu z poprzednim raportem (z okresu między 11 kwietnia a 10 czerwca) zasięg suszy zmniejszył się w uprawach zbóż jarych i ozimych, krzewów owocowych oraz truskawek. Ograniczeniu uległa liczba gmin oraz odsetek potencjalnej powierzchni gruntów ornych z suszą rolniczą. Natomiast w uprawach rzepaku i rzepiku zasięg suszy się zwiększył.
Jak wskazuje IUNG, brak dostatecznej ilości opadów nadal występuje na obszarze Polski północno- -zachodniej, powodując w dalszym ciągu duże niedobory wody w glebie na tym terenie. Duży deficyt wody powoduje, że susza nadal notowana jest w wielu gminach i na stosunkowo dużej powierzchni gruntów ornych województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego.
Natomiast znacznej poprawie uległy warunki wilgotnościowe w województwach: łódzkim, lubelskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, opolskim, dolnośląskim oraz podlaskim, gdzie deficyt wody uległ zmniejszeniu.
ms