Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Buhaj wyręczył gospodarza

Data publikacji 15.07.2020r.

Choć Mateusz Hryniewicki ukończył kurs inseminatorski, to bardzo rzadko unasiennia swoje krowy, zdając się w głównej mierze na krycie naturalne, a inseminację traktuje tylko jako uzupełnienie posiadanego buhaja rozpłodowego.

– Zawsze mamy buhaja kryjącego w stadzie, którego wymieniamy co 2 lata, tak aby nie krył swoich córek. Nie może być to przypadkowy buhaj, lecz z czołowego stada, o dobrej genetyce i wydajności, oczywiście licencjonowany, dopuszczony do rozrodu. Obecnie kryje u nas buhaj pochodzący z obory Adama Przeździeckiego z miejscowości Grodzkie Szczepanowięta. To czarno- biały hf i takie też bydło dominuje w naszej oborze – powiedział młody hodowca.

Główną przewagą krycia naturalnego nad inseminacją dla Mateusza Hryniewickiego jest lepsza skuteczność. Krycie naturalne stosowane jest tu powszechnie w przypadku jałówek, których rozród prowadzony jest w systemie haremowym, a więc buhaj na co dzień przebywa z grupą jałówek przeznaczonych do krycia. On sam wykrywa jałówkę w rui i ją zapładnia. Dzięki temu hodowca ma znacznie mniej obowiązków.

– Najlepsze krowy, po których chcemy dochować się córek, inseminuję przy użyciu nasienia buhajów ze Stacji Hodowli i Unasienniania Zwierząt w Bydgoszczy. Choć krycie naturalne jest bardzo wygodne i skuteczne, to nie możemy zdać się na nie w 100% – dodał Mateusz Hryniewicki.

Ładowarka zamiast zgarniaczy
Obora wolnostanowiskowa z 2006 roku w głównym skrzydle posiada 64 boksy legowiskowe, ścielone słomą, przeznaczone dla krów dojnych, których obecnie jest 65, pozostałe 9 to sztuki zasuszone. Legowiska zlokalizowane są w trzech rzędach. Po tej samej stronie stołu paszowego zamontowano halę udojowej DeLaval typu rybia ość 2 x 5 stanowisk. Po przeciwnej stronie znajduje się mniejsze skrzydło przeznaczone dla jałówek oraz krów zasuszonych. Za wentylację grawitacyjną odpowiada świetlik kalenicowy, zaś obornik usuwany jest za pomocą ładowarki.

– Zastanawialiśmy się nad montażem zgarniaczy hydraulicznych do obornika, jednak pozostaliśmy przy ładowarce. Na pewno przy zgarniaczach byłoby mniej pracy, bo wystarczy wcisnąć jeden przycisk i gotowe. Jednak ich zakup to dodatkowy koszt, potem doszłyby koszty eksploatacji i amortyzacji, bo wszystko się zużywa, a zwłaszcza sprzęt, który cały czas przebywa w trudnych warunkach oborowych – wyjaśnił Mateusz Hryniewicki.

Z silosu lepiej pocięta
Od 2007 roku krowy żywione są dawką TMR z wozu paszowego Metal- Fach o pojemności 11 m3. Ma on pionowy system mieszania oparty na jednym ślimaku.

– Od kiedy stosujemy sianokiszonkę z silosu betonowego, a więc dobrze pociętą przez noże rotoru przyczepy samozbierającej, to mieszanie TMR trwa znacznie krócej, niż przy wcześniej stosowanych balotach – wyjaśnił Mateusz Hryniewicki.

Oprócz sianokiszonki do wozu paszowego trafiają takie pasze jak: kiszonka z kukurydzy, poekstrakcyjna śruta rzepakowa, poekstrakcyjna śruta sojowa oraz dodatek mineralno-witaminowy z Josery. Ta podstawowa dawka wyliczona jest na produkcję 22 l mleka od krowy dziennie. Wydajniejsze sztuki dokarmiane są ze stacji paszowej Westfalia, gdzie mogą liczyć na premię w postaci kupnej paszy pełnoporcjowej oraz mieszanki treściwej sporządzanej w gospodarstwie na bazie własnych śrut zbożowych oraz zakupionych komponentów białkowych i witamin.

Mateusz Hryniewicki bardzo ceni sobie współpracę z OSM w Hajnówce i stawia tę mleczarnię jako wzór dobrze prosperującej niedużej spółdzielni.

– Pół roku temu zepsuł nam się schładzalnik tuż po wieczornym doju. Zadzwoniłem do kierownika skupu Mikołaja Czuraka, a on od razu przysłał cysternę, aby mleko nie skisło. Samochód był u nas w ciągu godziny. Zawsze możemy liczyć na pomoc naszej mleczarni, która cały czas się rozwija. To bardzo solidny partner, do którego oddajemy mleko od 4 lat. Dobrze, że nie zostaliśmy dłużej w Bielsku Podlaskim, gdzie w ostatnim czasie ta mleczarnia ma duże problemy – zakończył gospodarz.

Andrzej Rutkowski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a