Cel Konkursu:
- Promocja stosowanych innowacyjnych rozwiązań przez podmioty branży mleczarskiej w zakresie produkcji, skupu, rozwoju kadr, technologii, potencjału i efektywności w kontekście podnoszenia konkurencyjności branży i jakości produktu finalnego (mleko i jego przetwory) w celu wypracowania pozycji na arenie krajowej i międzynarodowej.
- Wzrost wiedzy wśród kadry w zakładach przetwórczych, w szczególności i obszarze najnowszych trendów w przetwórstwie i konsumenckich oraz wśród rolników – producentów mleka w zakresie produkcji mleka i aktualnej sytuacji branży.
- Stałe podnoszenie jakości i atrakcyjności produktów mlecznych.
- Wzrost spożycia mleka i budowanie dobrego PR wokół mleka i produktów mlecznych.
- Upowszechnienie osiągnięć innowacyjnych w zakresie objętym Konkursem.
W Konkursie mogą wziąć udział:
- producenci mleka,
- podmioty przetwórstwa mleka,
- firmy zarejestrowane w Polsce pracujące na rzecz mleczarstwa wdrażające innowacje w gospodarstwach mlecznych i podmiotach przetwórstwa mleka,
- organizacje pozarządowe działające w sektorze mleka.
Laureaci Konkursu zostaną wyłonieni w sześciu kategoriach:
- gospodarka energią,
- innowacyjne rozwiązania w hodowli bydła mlecznego i produkcji mleka,
- innowacyjne rozwiązania procesowe,
- ochrona środowiska,
- za wieloletnią innowacyjną działalność w sektorze mleczarskim,
- za całokształt działalności w technice i technologii mleczarskiej (nagrody indywidualne na wniosek Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy).
Decyzję o wyborze laureatów podejmować będzie Kapituła Konkursu w składzie:
- przewodniczący: – prof. em. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego dr hab. inż. Zygmunt Zander, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Innowacji Przemysłu Mleczarskiego,
- zastępca przewodniczącego: – prof. dr hab. inż. Andrzej Babuchowski, prezes Instytutu Innowacji Przemysłu Mleczarskiego w Mrągowie, członek Komitetu FIL/IDF ds. Światowych Nagród Innowacje w Mleczarstwie
- prof. dr hab. inż. Andrzej Lenart – przewodniczący Komitetu Nauk o Żywności i Żywieniu Polskiej Akademii Nauk,
- dr hab. inż. Fabian Dajnowiec – adiunkt na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, współorganizator konferencji TECHMILK w Mikołajkach,
- mgr inż. Marek Murawski – pełnomocnik Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy ds. współpracy międzynarodowej,
- sekretarz: – mgr inż. Dorota Śmigielska – wiceprzewodnicząca Komitetu ds. mleka COPA COGECA, przedstawicielka Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Patronem konkursu jest inż. Zygmunt Pankiewicz, wieloletni wiceprezes zarządu Centralnego Związku Spółdzielczości Mleczarskiej.
Ogłoszenie wyników i wręczenie statuetek z podobizną Patrona Konkursu odbędzie się w dniu 09.09.2020 roku podczas uroczystej gali na XIII Euroforum Polskiego Mleczarstwa, którą poprowadzą prezesi Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich i Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy w hotelu Zamek Ryn w Rynie.