Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ponad 1000 ciągników w czerwcu – tak dobrze nie było od półtora roku

Data publikacji 22.07.2020r.

W czerwcu rolnicy ruszyli na zakupy, czego efektem było 1005 zarejestrowanych nowych ciągników rolniczych. To najlepszy tegoroczny wynik, a także najwyższa sprzedaż od grudnia 2018 roku.

Powody do zadowolenia ma przede wszystkim New Holland, który nie tylko jest liderem rynku, ale jego sprzedaż rok do roku wzrosła o 37 procent. W liczbach bezwzględnych można powiedzieć, że ten producent w pierwszej połowie tego roku sprzedał o 260 traktorów więcej niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Drugie miejsce zajmuje Kubota, która przeskoczyła w rankingu sprzedaży John Deere’a. Jednak w przypadku japońskiego producenta, o czym już wielokrotnie informowaliśmy, sprzedaż podbijają małe ciągniki o mocy do 50 koni.

Takich maszyn w pierwszej połowie roku Kubota wprowadziła na rynek ponad dwieście, z tego 92 sztuki nie miało nawet 30 koni mocy. Trzecie miejsce na podium sprzedawców zajmuje wspomniany John Deere, który stracił 8 procent w skali roku. Czwarty jest Deutz-Fahr, który przy wzroście 47 procent wprowadził na rynek 485 traktorów. I choć tych czterech producentów kontroluje ponad połowę całego rynku, to też trzeba wiedzieć, że gros traktorów tych marek po zarejestrowaniu nie pojechało od razu do gospodarstw rolnych, ale pozostało w punkach dealerskich lub u importerów. W rejestracjach na firmy przoduje Kubota ze 126 traktorami (29 szt. w czerwcu br.). Drugi jest John Deere z liczbą 122 sztuk od początku roku i 25 w czerwcu. Trzeci New Holland, który w ten sposób wprowadził na rynek 88 traktorów (16 szt. w czerwcu). Łącznie od początku roku przez osoby prawne zostało zarejestrowanych aż 728 traktorów. Pozostałe 4035 ciągniki odebrali rolnicy.

Zestawienie rejestracji
jednoznacznie wskazuje, że w naszym kraju najlepiej sprzedają się traktory w zakresie mocy od 70 do 100 koni. W czerwcu rolnicy kupili 280 takich maszyn, a od początku roku już 1385 sztuk. Dla porównania, w omawianym miesiącu ciągników o mocy 100–140 KM sprzedało się 214 sztuk, tych o mocy 140– 200 KM 165 sztuk, a największych powyżej 200 koni 87 sztuk. I tylko w tej ostatniej kategorii spośród wymienionych liderem nie jest New Holland tylko firma John Deere, która w omawianym miesiącu sprzedała 23 traktory o mocy powyżej 200 KM. W czerwcu takich maszyn New Holland sprzedał czternaście, Case IH trzynaście, Claas dwanaście, Valtra dziewięć, Fendt osiem, a Massey Ferguson siedem sztuk.

O ile liczba sprzedaży
nowych traktorów rośnie, to używanych sprzedaje się coraz mniej. Choć sama liczba robi wrażenie, bo od początku roku rolnicy kupili 8289 traktorów z drugiej ręki, to rok temu w tym samym czasie takich maszyn było sprzedanych grubo ponad 9 tys. szt. Mocny w traktorach używanych jest John Deere. Ciągników używanych tej marki w czerwcu br. sprzedało się 200 sztuk, a od początku roku już 1199 szt. Po piętach depcze mu Massey Ferguson ze 194 traktorami zarejestrowanymi w czerwcu i 1089 wprowadzonymi na rynek od stycznia do końca czerwca. Trzecią siłą na rynku wtórnym jest Renault, którego traktory w omawianym miesiącu były wybierane 164-krotnie (958 szt. od początku roku). Dalsze miejsca zajmują Zetor (154 szt. w czerwcu), Ursus (116 szt.) oraz Case IH i Fendt (po 104 szt.).

Dopiero na ósmym miejscu jest New Holland z liczbą 72 rejestracji. Ale trzeba wiedzieć, że rynek wtórny w Polsce oparty jest w przeważającej większości na traktorach starszych, liczących powyżej 20 lat. Takich maszyn w tym roku rolnicy kupili dokładnie 5000 sztuk.

Przemysław Staniszewski
(na podstawie danych CEPiK udostępnionych przez PIGMiUR)

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a