Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Szacowanie szkód wyrządzonych przez gatunki chronione

Data publikacji 29.07.2020r.

Jak wygląda procedura zgłaszania i potem określanie szkody w przypadku jej wyrządzenia przez rysie, bobry oraz wilki?

Tryb postępowania przy szacowaniu szkód wyrządzonych przez: żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie, bobry oraz sposób wypłaty odszkodowań określa rozporządzenie Ministra Środowiska z 8 lutego 2018 r. w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową.

Zgodnie z jego § 2, poszkodowany po stwierdzeniu szkody dokonuje niezwłocznie jej zgłoszenia. Wniosek o odszkodowanie za szkodę, w postaci papierowej albo elektronicznej, składa się do regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

Wniosek zawiera m.in. dane poszkodowanego, lokalizację szkody, rodzaj szkody i gatunek zwierzęcia, które spowodowało szkodę, datę jej stwierdzenia oraz opis szkody. Niezwłocznie po otrzymaniu wniosku, jednak nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania kompletnego wniosku, następują oględziny w obecności poszkodowanego. W przypadku szkody w uprawach lub płodach rolnych oględzin dokonuje się najpóźniej na dzień przed sprzętem uprawy lub płodów rolnych, w których ona wystąpiła. Nieobecność poszkodowanego nie skutkuje odstąpieniem od ich dokonania i szacowania szkody. Podczas oględzin sporządzany jest protokół, który podpisują dokonujący oględzin oraz poszkodowany. Jeśli poszkodowany nie podpisze protokołu, nie wstrzymuje to szacowania szkody i wypłaty odszkodowania.

Według § 6, rozmiar szkody wyrządzonej w uprawach lub płodach rolnych ustala się, uwzględniając:

  • cenę rynkową uszkodzonego płodu rolnego na dzień oględzin;
  • powierzchnię uszkodzonej uprawy,
  • wydajność uszkodzonej uprawy z 1 ha, a w przypadku braku możliwości ustalenia wydajności z 1 ha – średnią wydajność uprawy z trzech ostatnich lat w regionie – w obu przypadkach na podstawie informacji z ośrodka doradztwa rolniczego;
  • współczynnik korygujący dla upraw rolnych jednorocznych i wieloletnich w pierwszym roku uprawy, który określa procent wartości rynkowej roślin na dzień oględzin szkody.

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a