Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Udział środków publicznych wyklucza ulgę

Data publikacji 29.07.2020r.

Jestem rolnikiem indywidualnym. W maju br. zakończyłem inwestycję, która częściowo była finansowana kredytem z dopłatami ARiMR. Zwróciłem się do urzędu gminy z pytaniem o ulgę inwestycyjną w podatku rolnym. Otrzymałem wstępnie odpowiedź, że mi ona nie przysługuje, bo skorzystałem już z pomocy w formie dopłat do oprocentowania. Od lipca 2020 roku oprocentowanie kredytu obniżyło się do takiego poziomu, że żadne dopłaty już mi nie będą przysługiwały. Czy faktycznie nie ma możliwości, skorzystania z ulgi w podatku rolnym?

Niestety, w świetle obecnie obowiązującego art. 13 ust. 1 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, jakikolwiek udział środków publicznych w finansowaniu inwestycji wyklucza prawo do ulgi. Zgodnie z tym przepisem, podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga z tytułu wydatków poniesionych na:

  1. budowę lub modernizację budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich oraz obiektów ochrony środowiska,
  2. zakup i zainstalowanie:
  • deszczowni,
  • urządzeń melioracyjnych i urządzeń zaopatrzenia gospodarstwa w wodę,
  • urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód),
  • jeżeli wydatki te nie zostały sfinansowane z udziałem środków publicznych.

Pojęcie środków publicznych jest zdefiniowane w ustawie z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Zgodnie z jej art. 5, środkami publicznymi są nie tylko środki budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego (oraz jednostek sektora finansów publicznych), lecz także środki z UE, które obecnie są powszechnie wykorzystywane do finansowania licznych projektów.

Do środków publicznych, o których mowa w art. 13 u.p.r., należy zatem zaliczyć wszelkie wyżej wskazane środki wykorzystane na sfinansowanie przez podatnika całości lub części jego inwestycji, której zrealizowanie uprawnia do ulgi. Jeżeli zatem rolnik skorzystał z preferencyjnego kredytu, do którego dopłaca budżet państwa, lub też preferencyjnego kredytu udzielonego ze środków państwowej lub samorządowej osoby prawnej utworzonej na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych, nie ma prawa do uzyskania ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym. Prawo to podatnik traci nawet wówczas, gdy wydatki poniesione na inwestycję zostały sfinansowane ze środków publicznych jedynie w niewielkiej, minimalnej części.

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a