Przeczytałam w „Tygodniku” o zwolnieniach z opłaty abonamentu radiowo-telewizyjnego osób, które ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jak mam starać się o takie zwolnienie?
Kwestię reguluje art. 4 ust. 3 ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych. Zwolnienia określone w tym akcie prawnym przysługują od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono w placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu Prawa pocztowego oświadczenie o spełnianiu warunków do korzystania z tych zwolnień i przedstawiono stosowne dokumenty.
Należy zatem pójść na pocztę, wypełnić oświadczenie i załączyć dokumenty potwierdzające wiek i otrzymywanie emerytury w kwocie niższej niż 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Niezbędny jest więc dowód osobisty oraz decyzja ZUS lub KRUS o wysokości emerytury.
Warto dodać, że według wspomnianej ustawy (art. 4 ust. 3b) w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oświadczenie o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnień od opłat abonamentowych wraz z cyfrowym odwzorowaniem dokumentów potwierdzających uprawnienie do tych zwolnień może zostać przekazane na adres poczty elektronicznej. Szczegóły dotyczące dokumentów zawarte są w Rozporządzeniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 16 lutego 2010 r. w sprawie rodzajów dokumentów oraz wzoru oświadczenia potwierdzających uprawnienia do zwolnień od opłat abonamentowych.