Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Interpelacja w sprawie nieprawidłowości w Spółdzielni Mleczarskiej „Mlekpol”

Data publikacji 19.08.2020r.

Szanowny Panie Ministrze
Do mojego biura poselskiego zgłosili się członkowie Rady Nadzorczej SM Mlekpol.

Zgłaszający uskarżają się, iż Zarząd SM Mlekpol uniemożliwia im swobodne wykonywanie swoich funkcji, a mianowicie nie mogą dokonać rzetelnej kontroli nie mając dostępu do wszystkich dokumentów oraz ze względu na brak ustosunkowania się Zarządu do zadawanych przez nich pytań. Nie otrzymali informacji m.in. o wysokości uposażenia członków Zarządu, okolicznościach zakupu luksusowych aut dla pracowników, a także danych odnośnie inwestycji w Fabrykę Proszków Mlecznych w Mrągowie.

Spółdzielnia Mleczarska „Mlekpol” w Grajewie to jedna z największych polskich spółdzielni mleczarskich. W jej skład wchodzi trzynaście zakładów przetwórczych: w Grajewie, Kolnie, Mrągowie, Sejnach, Zambrowie, Bydgoszczy, Radomiu, Sokółce, Dąbrowie Białostockiej, Zwoleniu, Gorzowie Wielkopolskim i Suwałkach. To producent m.in. mleka „Łaciate”. Innymi znanymi markami firmy są: Milko, Białe, Mazurski Smak, Rolmlecz, Maślanka Mrągowska. Wyroby eksportowane są do Niemiec, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Litwy, Łotwy oraz Chin.

Jako pierwszy podmiot skupowy w Polsce SM Mlekpol przekroczyła granicę 1,93 mld litrów skupionego mleka rocznie. To ponad 5 milionów litrów mleka dziennie, od 9000 producentów, członków Spółdzielni.

Zarząd Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol wybierany jest przez Radę Nadzorczą na czas nieokreślony w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów. Prezesem Zarządu SM Mlekpol w Grajewie jest Edmund Borawski.

Członkowie Rady Nadzorczej wybierani są przez Zebranie Przedstawicieli SM Mlekpol w Grajewie na okres 4 lat. Do Rady Nadzorczej mogą być wybierani wyłącznie członkowie Spółdzielni. W skład Rady Nadzorczej wchodzi 21 przedstawicieli członków Spółdzielni.

Rada Nadzorcza może sprawnie wykonywać swoje funkcje tylko przy współpracy z Zarządem i dostępem do wszystkich niezbędnych dokumentów. W SM Mlekpol nie funkcjonuje to jak powinno.

Odnosząc się do Pana słów, że polską spółdzielczość, również mleczarską, toczy rak, oderwanie zarządu od członków, zarządy traktujące chłopów jak śmieci, tylko do dojenia krów oraz jeżeli spółdzielczość mleczarska ma przetrwać, to nie może być atrapą spółdzielczości, proszę o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Jakie jest Pana stanowisko w sprawie nadużyć w SM Mlekpol?
  2. Jakie działania podejmie ministerstwo, by poprawić sytuację członków spółdzielni?
  3. Czy wystąpił Pan o wyjaśnienia dotyczące nadużyć ze strony Zarządu?
  4. Czy planuje Pan Minister przygotować zmiany w ustawie o spółdzielczości, aby wyeliminować możliwość takich patologii w przyszłości?
  5. Czy docierają do Pana Ministra sygnały z innych spółdzielni dotyczące nieprawidłowości, jeżeli tak, to czego dotyczą?
  6. Jak ocenia Pan Minister kondycję polskich spółdzielni rolniczych?

Jarosław Sachajko

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a