– Porównując zakład z 1986 r. z obecnym muszę szczerze powiedzieć, że został on zmodernizowany co najmniej w 95 procentach. Trudno wymienić wszystko, czym obecnie dysponujemy, wspomnę zatem o nowoczesnej aparatowni, w skład której wchodzą 3 linie wirująco-pasteryzujące do mleka o wydajnościach 30, 25 i 20 tys. l/h, dwie linie do produkcji śmietany – jedna o wydajności 10 tys. l/h została oddana do użytku 2 lata temu, druga o wydajności 5 tys. l/h pracuje od 2002 r. Obie linie są firmy Tetra Pak. W 2006 r. oddaliśmy do użytku linię firmy Westfalia do ciągłej produkcji masła o wydajności 6 t/h. W lipcu br. minęło 25 lat od oddania do użytku 2 wanien do produkcji serka wiejskiego Cottage Chesse. W 1996 r. zakład miejski wzbogacił się o kolejną taką wannę. Obecnie nasz zakład dysponuje 9 takimi urządzeniami oraz linią do ciągłej produkcji serka wiejskiego – wylicza prezes Malczyk. – Przy okazji tych inwestycji powstała fermentownia do produkcji maślanek, śmietan. Oczywiście zakupiliśmy specjalistyczne pakowaczki do pakowania serka wiejskiego, śmietan i napojów fermentowanych – dodaje. – W 2016 r. zainstalowaliśmy 8-liniową maszynę amerykańskiej firmy Osgood do pakowania śmietan. W drugiej połowie lat 90. powstała nowa kotłownia gazowo-olejowa. Nie można nie wspomnieć o oddanej w 2008 r. proszkowni o wydajności 6 t/h (produkcja proszku), zużywającej 36 tys. l mleka/h pracy. W latach 2009 i 2011 została kompletnie zmodernizowana maszynownia chłodnicza. W 2016 r. oddaliśmy do użytku oczyszczalnię ścieków, która zastąpiła pochodzącą z 1994 r. podczyszczalnię.
Obecnie do mleczarni w Kole przyjeżdża 930–950 tys. mleka dziennie, ok. 50 tys. l dziennie przerabiana jest w zakładzie w Grodkowie, ok. 120 tys. l mleka w Koninie, ok. 20 tys. l w zakładzie w Ostrowie Wielkopolskim. Obecnie w końcowej fazie znajduje się proces przyłączenia przez OSM w Kole OSM w Koninie. Łącznie we wszystkich naszych zakładach do produkcji trafia blisko 1 mln 200 tys. l mleka.
Proszkownia znajdująca się w macierzystym zakładzie przerabia dzisiaj średnio 800 tys. l mleka dziennie. Pozostała cześć mleka przerabiana jest na zakładzie miejskim i przeznaczana jest do produkcji serka wiejskiego, masła, napojów fermentowanych.
– Jeżeli mamy większe zamówienia od naszych handlowców, na potrzeby rynku dokupujemy mleko z innych zakładów – podsumowuje Tadeusz Malczyk.
Ireneusz Oleszczyński