Wielkopolscy pszczelarze po raz trzeci mogą otrzymać wsparcie dla swoich pasiek. Wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski oraz przedstawiciele związków pszczelarskich z terenu Wielkopolski zawarli umowę dotyczącą „Programu poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie finansowe zakupu węzy pszczelej”. Kwota wsparcia przeznaczona w tym roku na ten cel to 2 mln zł.
Węza to specjalny szablon z wytłoczonymi komórkami w kształcie plastra, który umieszcza się wewnątrz ula. Dzięki niemu pszczoły budują plastry staranniejsze i stabilniejsze. Owadom pomaga to także w budowaniu komórek trutowych i wychowywaniu trutni. Węzę wtapia się w specjalną drucianą ramkę, dzięki czemu plastry są wytrzymałe, stabilne i mają jednorodny kształt. Wymiary węzy mogą być różne w zależności od rodzaju uli, jakie są stosowane w danej pasiece.
Regularna wymiana węzy na nową pozwala otrzymać lepszy jakościowo miód z mniejszą ilością zanieczyszczeń. Ponadto węza, która spełnia wymogi sanitarne i techniczne, znacznie poprawia zdrowotność pszczół, ograniczając rozprzestrzenianie się chorób powodujących straty w pasiekach. Nowa węza, która zostanie zakupiona w ramach programu, pozwoli pszczelarzom ograniczyć koszty prowadzenia pasiek.
Wsparcie umożliwi sukcesywną wymianę węzy pszczelej w ponad 130 tys. uli znajdujących się na terenie województwa wielkopolskiego. Beneficjentami programu, podobnie jak w poprzednich edycjach, są wszyscy pszczelarze chcący skorzystać ze wsparcia. Dzięki programowi w ubiegłych dwóch edycjach zostało zakupionych blisko 85 ton węzy pszczelej, którą przekazano do ponad 4500 pasiek na terenie Wielkopolski.
Ponadto, samorządy terytorialne mogą uzyskać wsparcie finansowe na zakup sadzonek drzew miododajnych. W tym roku wsparcie otrzyma 75 jednostek samorządowych z Wielkopolski (8 powiatów, 2 miasta i 65 gmin). Tegoroczna pomoc przeznaczona na realizację tego zadania to ponad 1,1 mln zł.
Bez pszczół ludzkość wyginie. Te pożyteczne owady zapylają aż 77% gatunków roślin, z których wytwarzane są produkty spożywcze. Szacuje się, że gdy wymrą pszczoły, ludzie wyginą zaledwie 4 lata po nich, a populacja pszczół w skali świata stale się zmniejsza. Dlatego tak ważne jest inwestowanie w pasieki, odpowiedzialne stosowanie środków ochrony przez rolników oraz właściwa struktura zasiewów sprzyjająca tym owadom.
ds