Przekazaliśmy z żoną synowi w darowiźnie 50 tys. zł na zakup mieszkania. Darowizna jest udokumentowana – zostało złożone zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym. W małżeństwie syna źle się dzieje, być może dojdzie do rozwodu. Czy w razie podziału majątku synowa może rościć sobie prawo do równego podziału majątku z uwzględnieniem darowizny od nas?
Zgodnie z art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa), obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Tak więc mieszkanie nabyte w trakcie trwania małżeństwa stanowi majątek wspólny, a co do zasady udziały małżonków w tym majątku są równe.
Jednak w myśl art. 45 § 1 k.r.o, każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może też żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Darowizna uczyniona synowi przez Pana i żonę stanowi jego majątek osobisty i syn ma prawo domagać się uwzględnienia jej przy podziale majątku wspólnego. Sąd może nawet nakazać wcześniejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro rodziny.
Nie można natomiast żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności.