Anna Sokólska (pisaliśmy o niej w TPR nr 20–21) jest najwyżej notowaną kobietą w łucznictwie konnym na świecie. Startuje w barwach podlaskiego klubu AMM Archery, organizatora największych zawodów łucznictwa konnego w kraju. Zaledwie rok po rozpoczęciu przygody z zawodowym łucznictwem konnym stanęła na podium, zdobywszy w 2013 roku złoty medal na Międzynarodowych Zawodach ETRAC w Turcji. Kolejne lata przyniosły następne osiągnięcia.
SzatAnka – jak nazywają ją znajomi – jest stałą członkinią polskiej reprezentacji, zdobywczynią Pucharu Polski 2015 roku, złotą medalistką mistrzostw świata oraz zwyciężczynią wielu międzynarodowych konkursów. W 2018 roku została najwyżej klasyfikowaną kobietą mistrzostw świata. W 2019 roku zdobyła aż 17 medali w zawodach polskich, jak i zagranicznych. Wśród nich jest aż 8 złotych, 4 srebrne i 5 brązowych. Najnowszym jej osiągnięciem jest tytuł pierwszego w historii mistrza Polski w łucznictwie konnym.
Galopem po medal
Międzynarodowe Zawody w Łucznictwie Konnym, czyli International Mounted Archery Games, odbywają się od 8 lat. Tradycyjnym terminem zawodów jest długi weekend majowy, ale pandemia pokrzyżowała plany startowe zawodników, zwłaszcza tych z zagranicy.
– Łucznictwo konne to spektakularny sport. W tym roku przybyło mniej uczestników, niż się spodziewaliśmy. Najważniejsze, że mogliśmy się cieszyć imprezą – mówi dr Szymon Dreja, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, współorganizatora mistrzostw.
Karolina Kuhn, menedżerka Anny Sokólskiej, dodaje, że w tym roku z zagranicy przyjechali jedynie reprezentanci Finlandii, Hiszpanii i Szwajcarii.
„To były ciężkie trzy dni zawodów. Jeszcze w to nie wierzę, ale jestem mistrzynią Polski w łucznictwie konnym 2020!” – tak Anna Sokólska podzieliła się radością z fanami na portalach społecznościowych. – Otrzymywałam wiadomości od wielu życzliwych osób. Wsparcie kibiców to dla każdego zawodnika tajna moc, która pozwala zapomnieć o zmęczeniu, skupić się na celach i walczyć o medale – opowiada i podkreśla, że sukces zawdzięcza wierzchowcom.
Od lat wierna jest ukochanej klaczy holenderskiej rasy KWPN – Eldetcie oraz wałachowi czystej krwi arabskiej – Czanarowi, którego nazywa Szołmenem. To na Czanarze galopowała podczas tegorocznych mistrzostw.
– Czanar to mój przyjaciel i gwiazda pokazów. Brał udział w filmach, reklamach i teledyskach, a nawet wystąpił na scenie Opery Podlaskiej – mówi Ania. – Znamy się 10 lat, byłam pierwszą osobą, która na niego wsiadła. Wymagający, ale doceniany przez wprawionych jeźdźców. Jego temperament i gwiazdorskie zachowanie nie pomagają mi podczas zawodów, ale wyniki mamy mistrzowskie!
W planach jubileusz
Uczestnicy tegorocznych zawodów rywalizowali w trzech konkurencjach: polskiej, węgierskiej i koreańskiej. Pierwszym w historii mistrzem Polski w łucznictwie konnym została Anna Sokólska, wicemistrzem został wielokrotny złoty medalista mistrzostw świata Wojtek Osiecki na koniu Niko z klubu Wojtek Osiecki Horsback Archery. Tytuł II wicemistrza wywalczył klubowy kolega Anny Sokólskiej Jan Pomaski na koniu Ramona.
Szczególne gratulacje należą się 10 juniorom. W konkurencji mistrza Polski w klasyfikacji juniorów tytuł mistrza zdobyła Patrycja Gryko z AMM Archery na koniu Baltuc Paco Cookie. Srebrny medal przypadł w udziale Aleksandrze Chałupniczak ze stacji Grom na koniu Santos. Brąz wywalczyła Amelia Supernak z AMM Archery na koniu Ramona.
W klasyfikacji generalnej IX Międzynarodowych Zawodów w Łucznictwie Konnym Grunwald 2020 złoto wywalczyła reprezentantka Finlandii Anni Jauhiainen na koniu Przedzimek, wyprzedzając Annę Sokólską i Wojtka Osieckiego.
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem i klub łuczniczy AMM Archery już przygotowują się do przyszłorocznej, jubileuszowej edycji imprezy.
– W tym roku obchodzimy dziesięciolecie powstania Polskiego Stowarzyszenia Łucznictwa Konnego, w przyszłym roku czekają nas X Międzynarodowe Zawody Łucznictwa Konnego Grunwald 2021 – mówi Michał Sanczenko, wiceprezes i jeden z głównych założycieli stowarzyszenia oraz menedżer białostockiego klubu łuczniczego AMM Archery. – Chcemy to uczcić i zorganizować wyjątkowe wydarzenie. Wielu zawodników potwierdziło już swój udział.
Jubileuszowe zawody odbędą się w dniach 1–3 maja 2021 roku na terenie Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.
Małgorzata Janus