– Dzisiaj nie wystarczy być tylko producentem maszyn rolniczych. Rolnicy oczekują, że taka firma jak Unia zaoferuje im gotową technologię, a idąc dalej podpowie jak wszystko skomponować w jeden logiczny ciąg technologiczny. I właśnie, aby odpowiadać na te oczekiwania nawiązaliśmy współpracę z IUNG-iem – takimi słowami rozpoczął spotkanie Michał Zabost, manager ds. innowacji i rozwoju biznesu w Unia sp. z o.o. – Pierwsze rozmowy z IUNG-iem rozpoczęliśmy już na początku roku, ale ze względu na sytuację pandemiczną podpisanie umowy musieliśmy przesunąć w czasie. Ale już jesienią tego roku chcemy rozpocząć pierwsze wspólne badanie dotyczące bardziej efektywnego i precyzyjnego wysiewu wapna pylistego.
– Mamy nadzieję, że po tych badaniach będziemy w stanie wykazać jak użycie maszyny z odpowiedniej frakcji wapnem pylistym wpływa na zużycie wapna oraz jaką efektywność działania będzie miało wapno w trakcie zastosowania na konkretnym polu – dopowiada Piotr Strzelecki, dyrektor handlowy Unii. – Mając taką wiedzę będziemy w stanie pójść w kierunku naprawdę wysokiej precyzji, ale będziemy także w stanie dawać rolnikom konkretne zalecenia nawozowe w stosunku do różnych rodzajów gleby.
Zakres współpracy
Unii z IUNG-iem jest bardzo szeroki.
Oprócz poszukiwania rozwiązań
i produktów innowacyjnych
planowane są wspólne prace badawczo-
naukowe i projektowo-
-konstrukcyjne. Zakres działań
ma obejmować też wykonywanie
prototypów, ekspertyz, analiz i testów.
Unia i IUNG mają wspólnie
organizować konferencje, seminaria,
sympozja oraz pokazy. Umowa
zakłada także organizowanie szkoleń
i kursów dla rolników. Ponadto
w ramach współpracy mają powstawać
projekty badawczo-rozwojowe
dotyczące uprawy roli, nawożenia
i siewu roślin, produkcji
pasz zielonych, racjonalnej gospodarki
wody i materii organicznej
w glebie, rolnictwa precyzyjnego
oraz – co zaskakuje – wykorzystania
robotyki w rolnictwie.
– Na tym etapie już mogę powiedzieć, że wspólnie z IUNG-iem, Przemysłowym Instytutem Maszyn Rolniczych z Poznania oraz Instytutem Lotnictwa w Warszawie, rozpoczęliśmy projekt budowy inteligentnego robota polowego spełniającego wymogi rolnictwa precyzyjnego. Pod tym kątem już pobieraliśmy próbki polowe w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym IUNG–PIB w Osinach pod Puławami – dodaje Michał Zabost. – Na realizację tego projektu Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało finansowanie w wysokości 12 mln zł.
Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych z Poznania ma odpowiadać za projekt konstrukcji robota polowego wraz z modułami roboczymi oraz za integrację wybranych podsystemów. Unia ma opracować konstrukcję modułu wysiewającego. Ma także zbudować robota i stanowiska badawcze, a potem ma wdrożyć urządzenie do sprzedaży. Z kolei Instytut Lotnictwa bierze na siebie zadania z obszaru robotyki, mechatroniki i teledetekcji. Na razie wiadomo tyle, że sprzęt ma pracować autonomicznie i w oparciu o aktualne dane ma dostarczać zmienną dawkę nawozów czy środków ochrony roślin. Ramy czasowe na stworzenie robota zostały określone do 2023 roku.
Głos podczas spotkania
zabrał prezes Unii Michał Piotrowski,
który mówił m.in. o planach
i realizowanych obecnie inwestycjach
w zakładach spółki.
– Chcemy przede wszystkim rozwijać technologię strip-till, bo widzimy w tym potencjał. Mamy nadzieję, że przy tworzeniu nowych maszyn do tej technologii pomoże nam współpraca z IUNG-iem – mówi prezes Unii. – Mocno modernizujemy też linię opryskiwaczy i wprowadzamy nowy model. Uproszczamy ofertę. Plan jest taki, aby z pięciu linii opryskiwaczy pozostały dwie. Zmiany dotyczą też linii zielonkowej. W zakładzie w Słupku, gdzie te maszyny są produkowane, główny nacisk kładziemy teraz na produkcję pras i owijarek, odchodząc nieco od pozostałych maszyn do zbioru traw. W tym zakładzie prowadzimy też inwestycje. Obecnie przebudowywana jest malarnia oraz tworzony jest dział obróbki laserowej, którego do tej pory tutaj nie było. Jeżeli chodzi o fabrykę np. w Grudziądzu, to zamontowaliśmy nowe piece do hartowania i do odpuszczania oraz nowoczesne wypalarki. Jednocześnie zamiast czterech działów konstrukcyjnych nasza kadra 25 wykwalifikowanych konstruktorów została przeniesiona do jednego działu badań i rozwoju, który został mocno doinwestowany. To na pewno usprawni projektowanie nowych maszyn. Jak widać, mimo pandemii mocno się rozwijamy. Produkcja jest prowadzona na bieżąco, a liczba pracowników nie spadła.
Unia to dzisiaj cztery fabryki w Grudziądzu, Słupsku, Brzegu i Kątach Wrocławskich, które zajmują ponad 42 hektary powierzchni. Z tego pod zabudową jest ok. 17 hektarów. Rocznie wszystkie fabryki opuszcza 25 000 maszyn. Unia zatrudnienia 1110 pracowników.
– Z nadzieją patrzymy na współpracę z Unią – komentuje podpisanie umowy prof. dr hab. Mariusz Matyka. – Mamy naukowców oraz potężny poligon doświadczalny z 11 Rolniczymi Zakładami Doświadczalnymi, które gospodarują na prawie 5000 hektarów. Liczymy, że na naszej współpracy skorzystają przede wszystkim rolnicy, którzy opracowane przez nas rozwiązania i technologie będą mogli wprowadzać w swoich gospodarstwach.
Przemysław Staniszewski