W okresie letnim warto zatem szczególnie zadbać o suchą ściółkę na legowiskach. Gdy jest mokra, to zupełnie inaczej odbywa się przewodzenie ciepła i zwierzęta zamiast oddawać nadmiar ciepła do otoczenia, przyjmują je do swojego organizmu. Zapewnienie latem krowom komfortu termicznego w oborze, to nie lada wyzwanie dla każdego hodowcy.
Najważniejszymi elementami kształtującymi mikroklimat w oborze jest: prędkość ruchu powietrza, temperatura, nasłonecznienie oraz wilgotność względna. Bydło uzyskuje komfort termiczny w optymalnej wilgotności względnej powietrza w granicach 60–70%. Jeżeli wilgotność przekroczy 80%, wówczas utrudnione jest parowanie z powierzchni ciała zwierzęcia. W lecie krowy potrzebują również znacznie więcej powietrza, dlatego też system wentylacyjny powinien zapewniać jego wymianę w całej oborze. Zalecenia mówią, iż w lecie prędkość ruchu powietrza powinna wynosić nie więcej niż 0,5 m/s (w zimie 0,2 m/s). Jeżeli jednak zwiększymy prędkość powyżej 0,5 m/s, to spowodujemy ochładzanie bydła. Przyjmuje się, że zwiększenie prędkości ruchu powietrza o 1 m/s, jest równoznaczne ze spadkiem odczuwalnej przez krowy temperatury nawet o 3–4°C.
Normy dotyczące wymiany wentylacyjnej mówią, że system wentylacyjny powinien być taki, by w okresie letnim zapewniał przepływ powietrza na poziomie 220 metrów sześciennych na godzinę. Wówczas to w budynku nie będą występowały miejsca niewentylowane, czy zastoiska powietrza, szczególnie tam, gdzie znajdują się legowiska.
Większość polskich obór bazuje na wentylacji grawitacyjnej. Podczas gdy w gorące dni nie ma ruchu powietrza, wentylacja nie zadziała i często dochodzi do tworzenia się zastoisk powietrza. W takiej sytuacji niezbędne i konieczne wręcz jest stosowanie wentylacji mechanicznej. Duży wentylator, o średnicy 1 m i maksymalnym strumieniu powietrza, pozwala na wymianę powietrza dla około 20 krów. Wentylatory nie zmieniają kierunku przepływu powietrza, które biegnie nie w poprzek (tak, jak przy wentylacji grawitacyjnej), ale wzdłuż budynku, dlatego urządzenia powinny być usytuowane w odpowiedniej od siebie odległości, tak aby każdy kolejny wentylator przejmował pracę wentylatora poprzedniego, co zapewnia ciąg powietrza wzdłuż całego budynku. Urządzenia montuje się około 2,5 metra nad podłogą, zwykle nad legowiskowymi, stołem paszowym i w poczekalni. Odwiedzając wiele obór widzimy, iż hodowcy zwracają coraz większą uwagę na prawidłową wentylację dojarni. I słusznie, bowiem w upalne dni często temperatura przekracza tam 25°C. Bardzo dobrym działaniem jest uruchomienie wentylacji mechanicznej jeszcze przed wejściem krów do doju oraz dojenie jako pierwszych sztuk najbardziej wydajnych.
Beata Dąbrowska