– To doskonale wyposażone i wyszkolone zespoły strażaków-ochotników – mówi wójt gminy Paradyż Wojciech Rudalski, pełniący swoją funkcję od 1998 r. – Jako prezes Zarządu Oddz. Gminnego ZOSP RP w Paradyżu, wiem co mówię. Nie zdarzyło się w wieloletniej historii jednostki z Wójcina, by strażacy z jakichkolwiek powodów nie wyjechali do akcji – powiedział wójt Wojciech Rudalski.
Jednostka OSP Wójcin została założona w 1929 r. przez trzech mieszkańców wsi: Stanisława Rutowicza, Franciszka Biegałę oraz Jana Jóźwika. Pierwszy z nich przekazał swoją ziemię pod budowę remizy.
Obecnie na czele jednostki stoi już czwartą kadencję dh Jerzy Pietruszka, jego zastępcą jest wiceprezes dh Andrzej Śpiewak, jednocześnie komendant gminny OSP oraz powiatowy PSP w Opocznie. Funkcję naczelnika pełni dh Wojciech Jędrzejczyk.
Drużyna strażaków z Wójcina liczy siedemdziesięciu ośmiu druhów, w tym trzydziestu dwóch jest przeszkolonych do udziału w akcjach.
– Olbrzymią wagę przykładamy do pracy z młodzieżą – mówi wiceprezes Andrzej Śpiewak. – Bez licznego i silnego zaplecza, jakie stanowi niewątpliwie młodzież będąca siłą rzeczy naszymi następcami, nie moglibyśmy nawet marzyć o przyszłości OSP. Stąd też od przeszło trzech lat działa w naszych strukturach Dziecięca Drużyna Pożarnicza, pierwsza w powiecie, w której ćwiczą dzieci do lat jedenastu. Opiekunami młodzieży oprócz mnie jest dh Wojciech Jędrzejczyk oraz z ramienia miejscowej szkoły podstawowej nauczycielka Dorota Rogowska.
Młodzi druhowie z Wójcina z powodzeniem występują w zawodach strażackich, choćby w 2019 r. na szczeblu wojewódzkim, jak i międzynarodowym.
– Zarówno dla dzieci, jak i młodzieży rywalizacja sportowa, to ogromny bodziec do działania. Jestem przekonany, że zawody międzynarodowe, jak choćby zeszłoroczna olimpiada ogólnopolska i pierwsza międzynarodowa DDP, które zostały rozegrane w Wieruszowie w woj. łódzkim, w których uczestniczyło czterdzieści drużyn, w tym również dwie z Czech, na wiele, wiele lat pozostaną w pamięci naszych młodych druhów – powiedział prezes Pietruszka.
Druhowie-seniorzy również mogą poszczycić się sukcesami sportowymi. Wojewódzkie oraz krajowe Mistrzostwa Polski w Halowym Turnieju Piłki Nożnej rozegrane w minionym roku już przeszły do historii jednostki jako wyjątkowe. W obu turniejach druhowie z OSP Wójcin stanęli na najwyższym podium.
W 2003 r. ukończona została rozbudowa strażnicy i, jak podkreślają druhowie, podjęto wówczas decyzję, że od tej chwili wszystkie środki finansowe wpływające do jednostki z racji działalności, choćby otrzymywany ekwiwalent za udział w akcjach, będzie gromadzony i przekazywany na cele statutowe.
– W ciągu siedmiu lat, dzięki zbiórce odłożyliśmy konkretną sumę pieniędzy – mówi naczelnik Wojciech Jędrzejczyk, będący jednocześnie kościelnym w sąsiadującej z remizą parafii. – Oczywiście z tych środków nie bylibyśmy w stanie bez pomocy urzędu gminy, sponsorów i innych instytucji wiele zrobić, niemniej nasze podejście sprawiło, że władze samorządowe patrzą na nas przychylnym okiem. Dzięki temu w 2018 r. urząd gminy z wójtem Wojciechem Rudalskim na czele, sfinansował wybrukowanie całego terenu przed remizą, stworzył zielone tereny oraz wybudował siłownię zewnętrzną. Z kolei rok później dzięki funduszom pozyskanym z UE, jak również z urzędu gminy, wykonaliśmy kompleksową termomodernizację obiektu wraz z instalacją odnawialnych źródeł energii – powiedział naczelnik dh Wojciech Jędrzejczyk.
Obserwując działania zarówno prezesa Jerzego Pietruszki, jak i jego zastępcy Andrzeja Śpiewaka, nasuwa się stara maksyma – pokaż mi gospodarstwo, a powiem ci kim jest gospodarz.
Faktycznie, już na pierwszy rzut oka, widząc przed nowoczesną remizą licznie zgromadzoną Dziecięcą Drużynę Pożarniczą w pięknych strażackich strojach z dumnie prezentowanymi emblematami OSP Wójcin, dostrzegając jednocześnie zaangażowanie strażaków do pracy z dziećmi i młodzieżą pomyślałam, że ta jednostka jest modelowa w strukturach ochotniczej straży pożarnej i z powodzeniem mogłaby za granicą uchodzić za wizytówkę polskiej formacji OSP.
Krystyna Nowakowska