Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

Partner serwisu

Gryzonie masowo szkodzą na Opolszczyźnie

Data publikacji 09.09.2020r.

To miało miejsce w drugiej połowie czerwca br. Gryzonie pojawiły się masowo w woj. opolskim wyrządzając znaczne szkody w wielu uprawach. Problem ten zgłaszał samorząd rolniczy z województwa opolskiego do Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu, a ten w specjalnym komunikacie z 24 czerwca br. na stronie internetowej zamieścił wskazówki dotyczące oceny zagrożenia i metod regulacji występowania gryzoni w uprawach rolniczych.

Może w mniejszej skali, ale z problemami gryzoni w uprawach borykają się rolnicy w całym kraju. Co radzą naukowcy? Jak ocenić zagrożenie? Kiedy prowadzić monitoring szkód? Jakie środki można zastosować do odstraszania gryzoni i regulacji ich występowania? Poniżej cytujemy porady zawarte w komunikacie.

Obserwować wiosną, po żniwach i jesiennej orce
Jak czytamy: pod pojęciem masowego pojawu rozumie się przekroczenie liczebności danego gatunku zwierzęcia ponad normę i wszelkie związane z tym następstwa w postaci szkód wyrządzanych głównie w uprawach rolnych i leśnych. Przy ustalaniu terminów zabiegów przeciwko gryzoniom ważna jest znajomość migracji sezonowych. Wiosną gryzonie najliczniej występują na miedzach, łąkach, na brzegach lasów i zarośli, a także częściowo na oziminach. Gdy oziminy podrastają, gryzonie przenoszą się masowo na zboża. Tam pozostają aż do żniw.

Walkę z gryzoniami prowadzi się w kilku terminach – wiosną przez wykładanie zatrutego ziarna. Wczesną jesienią przez gazowanie nor świecami dymnymi. Późną jesienią za pomocą opryskiwania preparatami chemicznymi i rozkłada...

Pozostało 73% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.

Masz już prenumeratę lub dostęp?

Możesz już teraz kupić dostęp do wszystkich treści lub do wybranego artykułu

Kup dostęp Kup ten artykuł za 3,69 zł Kup ten artykuł za 0 złpo wyrażeniu zgód

Zobacz także