– Dzięki wsparciu oraz dofinansowaniom, które uzyskaliśmy od różnych instytucji m.in. (NCBR) - Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, naszemu zespołowi udało się opracować urządzenie, które jest innowacyjne na skalę światową. Cechuje się tym, że pozwala zbierać kamienie z wierzchniej warstwy gleby, nawet do 30 cm jednocześnie posiada system czyszczenia kamieni, dzięki czemu nabierają one lepszej wartości handlowej np. z przeznaczeniem na materiał budowlany. Maszyny naszej produkcji pracują już w kraju, mają nabywców nawet za granicą, gdzie będzie pracowało niedługo 10 naszych maszyn. O tyle jest to interesujące, że nasza firma nie posiada działu sprzedaży, jednak innowacyjne wyjątkowe maszyny znajdują swoich nabywców. Nie brakuje nam kolejnych pomysłów. Husarya - maszyna do zbierania kamieni, to nasze pierwsze i z pewnością nie ostatnie dziecko – podsumował profesor Gołębiewski.
Kto oraz ile otrzyma ?
NCBiR ogłosiło, że już od 10 września 2020 roku rozpoczyna się nabór wniosków w ramach konkursu: Szybka Ścieżka „Agrotech”. W tym naborze NCBR przeznaczy 100 mln złotych na wsparcie polskich firm oraz inicjatyw z zakresu innowacyjnego rolnictwa 4.0. O dotacje z konkursu Szybka Ścieżka „Agrotech” może ubiegać się (MŚP) czyli sektor małych i średnich przedsiębiorstw oraz duże firmy i konsorcja składające się z przedsiębiorców czy jednostek naukowych. Dotacje z NCBR można przeznaczyć m.in. na prowadzenie badań przemysłowych, eksperymentalnych prac rozwojowych oraz prac przedwdrożeniowych. Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych to: 1 mln zł dla pojedynczego MŚP, natomiast w przypadku dużych firm lub konsorcjów to 2 mln zł. Dotacja od NCBR będzie obejmowała maksymalnie 80 % kosztów kwalifikowanych, których wartość nie może przekroczyć 50 mln euro. – Określenie „made in Poland” w przypadku produktów spożywczych nabiera dziś nowego wymiaru. Wybieramy je, kierując się nie tylko odpowiedzialnością za losy całej gospodarki w trudnym okresie epidemii, ale też ze względu na ich doskonałą jakość. Wyzwaniem, przed którym stoją dziś przedsiębiorcy z branży rolniczej jest cyfrowa rewolucja w stronę rolnictwa 4.0.– mówi minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Słowa szefowej resortu potwierdza też diagnoza dokonana przez NCBR na podstawie programów realizowanych przez Centrum w ramach obecnej perspektywy budżetowej UE. – W latach 2016-2019 NCBR wspierało rozwój nauk rolniczych i transfer wyników prac naukowców głównie w takich obszarach jak produkcja i przetwórstwo żywności, weterynaria i hodowla zwierząt czy produkcja pasz i nawozów. Znacznie mniej projektów dotyczyło digitalizacji rolnictwa, zaawansowanej automatyki i robotyki czy rozwiązań smart fields. Szybka Ścieżka Agrotech ma stymulować projekty B+R właśnie w takich, nowatorskich, obszarach – tłumaczy dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR.
Warunki do spełnienia
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaznacza, że aby otrzymać wsparcie z programu: Szybka Ścieżka Agrotech, należy spełnić podstawowy warunek. Mianowicie rozwiązania proponowane i zgłaszane do konkursu muszą być innowacyjne co najmniej na poziomie krajowym oraz koniecznie w przyszłości powinny zostać wdrożone na rynek. Następnym istotnym warunkiem, musi być właściwa lokalizacja przedsięwzięcia, ponieważ projekt musi być realizowany w słabiej rozwiniętych regionach UE. Oznacza to, że projekty mogą być realizowane w każdym województwie w Polsce z wyłączeniem województwa mazowieckiego. Nabór wniosków w konkursie rozpocznie się 10 września i potrwa do 6 listopada 2020 r. (do godziny 16:00).
– Mamy doskonałe uczelnie rolnicze oraz silne ośrodki badawcze, działające w takich obszarach nauki jak weterynaria, żywność czy ochrona środowiska. To szczególnie istotne, aby wyniki ich prac znalazły praktyczne zastosowanie. Poprzez nową inicjatywę NCBR chcemy wzmocnić transfer wiedzy z nauki do branży rolno-spożywczej – mówi Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Projekty, które otrzymają dofinansowanie powinny wpisywać się w 6 głównych obszarów tematycznych określonych przez Agendę badawczą konkursu NCBR:
- Automatyzacja i robotyzacja w rolnictwie;
- Mechanizacja w rolnictwie;
- Aplikacje i zaawansowane usługi cyfrowe dla optymalizacji, predykcji i symulacji procesów, oraz efektywna digitalizacja produkcji, przetwarzania i zarządzania w rolnictwie;
- Rolnictwo precyzyjne (smart fields);
- Zrównoważone rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze, innowacyjna żywność, biotechnologia rolnicza;
- Bioenergia i biomateriały.
Jak Piknik Innowacji Rolniczych ocenia Ryszard Kamiński - podsekretarz stanu MRiRW?
- Na skalę pandemii jest to impreza optymalna, chcielibyśmy mieć tutaj setki, jak nie tysiące ludzi, którzy by to zobaczyli i mogli wdrożyć. Na szczęście mamy media, które pomagają nam przenieść informację do odbiorców, czyli dla rolników oraz biznesu, osób które to upowszechnią. Pieniądze z NCBR to tzw. koło zamachowe, aby nie trzeba było czekać długo na rozwój ciekawych rozwiązań. Idziemy w podobną stronę wsparcia, z naszego programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz to co przygotowujemy w krajowym planie strategicznym na lata 2021-2027. Staramy się szukać tych komplementarnych możliwości, aby nie powielać tych samych dofinansowań, by dawać różne szanse dla biznesu. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej razem z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego obsługują małych i średnich przedsiębiorców oraz większe firmy. My jako Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, staramy się głównie wspierać rolników, nie zapominając o przedsiębiorcach. Każda osoba, która wystawia dzisiaj na pikniku maszyny, już prezentuje swoje sukcesy. Zapraszamy ich do składania kolejnych wniosków, to może być nawet 50 bardzo dobrych podobnych projektów tj. obecnych tutaj na Pikniku Innowacji Rolniczych – podsumował Ryszard Kamiński podsekretarz stanu MRiRW.
Więcej informacji o konkursie dostępnych jest na stronie internetowej NCBR.
Łukasz Łuniewski