Sąsiad ma szambo wybudowane kilka lat temu w odległości około 2 m od mojego płotu. Niedawno wykonał wykop, w którym położył rurę PCV wzdłuż granicy w odległości około 1,5 m, a wyjście odpowietrznika znalazło się w odległości 3 m. Czy jest to zgodne z prawem?
Należy przypuszczać, że sąsiad nie wykonał tej inwestycji zgodnie z obowiązującym prawem. Przede wszystkim zapewne nie zgłosił jej w starostwie powiatowym. Stosownie do art. 30 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 29 ust. 1 pkt 3 Prawa budowlanego, budowa przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m³ na dobę wymaga zgłoszenia do właściwego starosty. Do wykonania robót budowlanych można przystąpić po upływie 30 dni od doręczenia organowi zgłoszenia, jeżeli w tym terminie organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniesie sprzeciwu, dla którego przewidziana jest forma decyzji. Zgłoszenia należy dokonać przed zamierzonym terminem rozpoczęcia robót budowlanych.
Jeśli chodzi o położenie oczyszczalni na działce, to określają je przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Część wymaganych odległości określa również ustawa z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne.
Oczyszczalnia w zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej powinna znajdować się w odległości: od studni – 15 m, od granicy działki, drogi lub ciągu pieszego – 2 m, od kabli telekomunikacyjnych – 1 m, od przewodów elektrycznych – 0,8 m, od wodociągu i linii gazowych – 1,5 m oraz od drzew – 3 m. Odległość najbliższego przewodu rozsączającego od studni powinna wynosić 30 m, a odległość pokryw i wylotów wentylacji od okien i drzwi zewnętrznych budynku mieszkalnego – 5 m.
Z opisu położenia oczyszczalni wykonanej przez sąsiada wynika, że odległości te nie są zachowane. Dlatego powinien Pan zawiadomić o sprawie powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Jeśli sąsiad nie dokonał zgłoszenia budowy oczyszczalni, jest ona samowolą budowlaną. Będzie to więc skutkować nakazem zdemontowania lub obowiązkiem legalizacji.