Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Owijarka z najszybszym ramieniem na świecie

Data publikacji 16.09.2020r.

Kilka dni temu Krone zaprezentował pierwszą zawieszaną owijarkę jednoramienną – model EasyWrap 150. Maszyna ma radzić sobie z belami o średnicy od 1,0 do 1,5 m i wadze nawet do 1600 kg. Ale najbardziej imponujące jest w niej to, że podajnik z rolką folii okrąża belę z imponującą prędkością 36 obr./min. To – jak twierdzi niemiecki producent – najlepszy wynik na rynku, wśród tego typu maszyn.

Owijarka może być mocowana na przednim lub tylnym trzypunktowym układzie zawieszenia ciągnika. Można ją także umieścić na teleskopie ładowarki. Do jej obsługi nie jest potrzebny sprzęt załadunkowy, bowiem dzięki odchylanym hydraulicznie bębnom (jeden o gładkiej powierzchni, drugi z przetłoczeniami) maszyna sama podnosi belę z łąki. Jednocześnie bębny obracając się, nadają beli ruch pionowy. Bela jest pokrywana folią podawaną z rolki 750 mm, zamocowaną na szybkoobrotowym, pojedynczym ramieniu. Jego ruch jest monitorowany, co ma zapewnić równomierne nakładanie folii bez względu na typ ciągnika i jego układ hydrauliczny. Po nałożeniu i odcięciu folii, bębny rozchylają się i balot jest ustawiany na łące. Bela może być odkładana na powierzchni bocznej lub – wykorzystując wysuwany hydraulicznie stawiacz – na denku. Gdy w trakcie pracy skończy się folia lub gdy się zerwie, bębny natychmiast przestają obracać belę, a ramię ustawia się tak, aby operator mógł założyć nową rolkę.

 

– W tej maszynie istnieje możliwość zautomatyzowania całego cyklu owijania – twierdzi firma Krone, dodając, że po wprowadzeniu do terminala rozmiaru beli, system automatycznie oblicza wymaganą liczbę owinięć, a opcjonalnie dostępny stawiacz balotów jest wtedy wykorzystywany jako czujnik aktywujący automatyczne ładowanie beli.

Maszyna ma kompaktową konstrukcję i wąską ramę, co ma zapewniać operatorowi dobrą widoczność na stół z bębnami. Jest tak zbudowana, że jest w stanie zabrać cztery dodatkowe rolki folii. Są one przechowywane na dostępnym w opcji ramieniu, który ma zintegrowane światła z logo Krone. Dzięki temu z owijarką można poruszać się po drogach publicznych. Ustawienie maszyny do pozycji transportowej następuje po naciśnięciu przycisku na terminalu.

– U podstawy maszyny można zamontować dodatkową rolkę zapewniającą dodatkowe podparcie. Dzięki niej mniejszy ciężar jest przenoszony na ciągnik. To rozwiązanie jest polecane wtedy, gdy do obsługi maszyny wykorzystywane są mniejsze i lżejsze ciągniki – podkreśla producent maszyny.

EasyWrap 150 zapowiada nową gamę maszyn w ofercie Krone. Firma podaje, że w przyszłości oferta owijarek zostanie rozszerzona.

Przemysław Staniszewski

 

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a