Wrzesień i październik to dwa miesiące, podczas których sadzimy większość ozdobnych roślin cebulowych oraz bulwiastych. Poznajmy podstawowe zasady, które należy zachować podczas sadzenia.
Jako pierwsze, czyli we wrześniu, do gruntu powinny trafić m.in. cebulice, kosaćce cebulowe kwitnące wiosną, narcyzy, przebiśniegi, psie zęby, szachownice, puszkinie, śniadki, śnieżyce, zawilce powabne, pustynniki i śnieżniki. Na przełomie września i października możemy sadzić m.in. krokusy wiosenne, lilie, szafirki, tulipany, a w październiku kosaćce cebulowe kwitnące latem.
Zdrowa, z dobrego źródła
Cebule muszą być odpowiedniej wielkości, aby wydały dorodne kwiaty. Im większa cebula, tym większy kwiat. Dla przykładu: cebula tulipana powinna mieć około 11 cm średnicy, natomiast hiacynta 14 cm w obwodzie. Poza tym cebula nie może mieć śladów uszkodzeń, być zbytnio wysuszona ani nosić oznak początków gnicia, szczególnie w okolicach piętki. Najlepiej jest kupować cebule w renomowanych firmach.
Podczas sadzenia kierujmy się zasadą, że rośliny cebulowe nie powinny być uprawiane wciąż na tym samym stanowisku, bo prowadzi to do zmęczenia gleby oraz zasiedlenia patogenami tego gatunku roślin. Niewskazana jest uprawa cebulowych i bulwiastych po niektórych warzywach, np. po ogórkach, pomidorach, poziomkach ani truskawkach; pH dla większości cebulowych i bulwiastych powinno wynosić 6,8–7,2. Jeśli podłoże jest zbyt kwaśne, zastosujmy kredę lub węglan wapnia (na rok przed uprawą). Najlepsza jest gleba zasobna w próchnicę, niezbyt ciężka, dobrze przepuszczalna, piaszczystogliniasta. Jeśli nasza gleba jest zbyt ciężka, możemy ją rozluźnić, stosując kompost, torf, przekompostowaną korę lub piasek.
Minerały tydzień przed
W przypadku gleby jałowej, piaszczystej zastosujmy w celu jej wzbogacenia w próchnicę rozłożony kompost i torf. Na około tydzień przed sadzeniem warto ją głęboko uprawić i zastosować nawozy mineralne, najlepiej wieloskładnikowe, w dawce około 100 g/m2 . Gdy stanowisko jest przygotowane, nawiezione, spulchnione i oczyszczone z chwastów, możemy przystąpić do sadzenia, kierując się zasadą, że głębokość zależy od wielkości cebuli czy bulwy, tzn. im większa, tym głębiej, a dokładniej: cebula powinna być umieszczona na takiej głębokości, by przykrywała ją gleba równa dwukrotnej wysokości cebuli. Są jednak pewne odstępstwa od tej reguły: na glebach piaszczystych sadzimy 2–3 cm głębiej, natomiast na ciężkich 2–3 cm płycej. Szachownice i lilie sadzimy na głębokość około 20 cm, hiacynty umieścimy na głębokości 15 cm, tulipany i narcyzy powinny się znaleźć na 12,5 cm głębokości, tulipany botaniczne na 10 cm a przebiśniegi i szafrany na 5 cm głębokości.
Po pierwszych przymrozkach rabatę okrywamy korą, torfem lub słomą. Warstwa ściółki ochroni glebę przed głębokim przemarznięciem zimą, zachwaszczeniem oraz wysuszeniem. Ściółka nie jest konieczna przy tulipanach, ale wskazana przy gatunkach bardziej wrażliwych na mróz.
Małgorzata Wyrzykowska