Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Przyrosty są decydujące

Data publikacji 16.09.2020r.

Im lepiej rośnie cielę i im większe jest pobranie paszy starterowej w dniu odsadzenia, tym większa jest wydajność mleczna i dłuższy okres użytkowania krowy. Szacuje się, że zwiększenie przyrostów masy ciała cieląt w okresie odchowu o 100 gramów dziennie może zwiększać wydajność w laktacji średnio o 400 litrów.

Ponadto udowodniono, że im więcej przyrasta cielę w pierwszych 65. dniach życia, tym większe jest prawdopodobieństwo, że ukończy pierwszą i każdą kolejną laktację. Powyższe informacje wydają się być wystarczającym argumentem przemawiającym za poświęceniem większej uwagi cielętom, bo lepiej dopilnowane cielęta to potencjalnie większa ilość mleka w przyszłości, przy czym – jak podaje dr Paweł Górka z UR w Krakowie – różnice w wydajności potrafią być znaczne i wynosić od 500 do nawet 100 litrów mleka w pierwszej laktacji. Warto zatem zadać sobie trud i kontrolować przyrosty masy ciała cieląt. Tylko wtedy mamy pewność, że zwierzęta prawidłowo rosną i mają szanse być długowieczne. Najłatwiej jest zwiększyć przyrosty cieląt przez zwiększenie ilości podawanego mleka lub preparatu mlekozastępczego, jednak to, ile cielę będzie pobierać mieszanki starterowej ma bardzo duży wpływ na przyszłą wydajność. Zaobserwowano, że im większe jest pobranie paszy starterowej w momencie odsadzenia, tym większa jest wydajność mleczna odchowywanych zwierząt. Ponadto, im szybciej jałówki zaczynają pobierać starter, tym dłuższego ich okresu użytkowania możemy się spodziewać. Jest jednak jedno ale… . Otóż, o ile cielęta pijące większe ilości mleka lub preparatu mlekozastępczego rosną lepiej w pierwszych tygodniach życia, to w chwili odsadzenia mogą tracić na wadze, przede wszystkim z powodu zahamowania pobierania starteru, ponieważ nie są głodne. Często zdarza się również sytuacja, że po odstawieniu od mleka u cieląt zaczynają się problemy zdrowotne. Przestają one rosnąć, chudną, obserwujemy nastroszenie sierści, brzuch staje się duży i często zapadają na schorzenia ze strony układu oddechowego.

W większości przypadków dzieje się tak dlatego, że po odstawieniu mleka, cielę nie pobiera wystarczającej ilości starteru, a więc nie są pokryte jego potrzeby pokarmowe, co w konsekwencji prowadzi do utraty zdrowia.

Tak więc najlepiej, aby w dniu odsadzenia cielę zjadało ok. 1,5 kg startera.

Zwiększenie jego pobrania możemy uzyskać poprzez stopniowe wycofywanie mleka lub preparatu mlekozastępczego. Wystarczy, że na tydzień przed planowanym odsadzeniem zmniejszymy dawkę mleka z 8 do np. 4 litrów, a znacznie zwiększymy pobranie starteru. Ilość mleka zmniejszamy, gdy cielęta pobierają ok. 0,5 kg paszy starterowej dziennie przez kolejne 3 dni. Pobranie odpowiedniej ilości paszy treściwej ma również za zadanie przygotowanie układu pokarmowego do ich prawidłowego trawienia. Gdy cielę jej nie zjada przynajmniej kilograma startera w chwili odsadzenia, to jego żwacz nie jest przygotowany do trawienia i możemy wówczas spodziewać się problemów. Brak okresu przejściowego podczas odsadzania oznacza, że żwacz praktycznie pozbawiony jest brodawek, co oznacza problemy metaboliczne.

Beata Dąbrowska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a