– Skup mleka ciągle przyrasta, ale jego tempo spadło. Stosunkowo dobra sytuacja z paszami może sprawić, że dynamika skupu wkrótce ulegnie zwiększeniu. Szacuję – na podstawie realnych danych – że poziom tegorocznego skupu mleka może osiągnąć wielkość zbliżoną do 12 miliardów 100 milionów kilogramów – około 2 procent więcej niż w roku ubiegłym. Jeżeli chodzi o przychody rolników, to są one niewiele mniejsze niż w roku ubiegłym. Wprawdzie szacujemy, że tegoroczne przychody rolników będą o około 200 milionów złotych wyższe, ale przyczyną tego stanu rzeczy będzie większy skup mleka. Wprawdzie koszty produkcji mleka systematycznie rosną, ale sytuacja producentów mleka nie jest jeszcze tak zła, jak w innych branżach– w produkcji wołowiny, wieprzowiny, drobiu czy też ziemniaków. Moim zdaniem, spółdzielnie stanęły na wysokości zadania i płacą najlepiej jak mogą. Ale tak, aby nie naruszyć swojej kondycji ekonomicznej. Trzeba pamiętać, że wprawdzie wolumen produkcji wzrasta, lecz z racji niższych cen zbytu przychody spółdzielni są niższe i niemal pewne jest, że branża nie uzyska przychodów na poziomie roku ubiegłego, które to wyniosły około 33,7 miliarda złotych. Jednak do kryzysu jeszcze daleko. Trzeba to wyraźnie powiedzieć. Wszak w latach kryzysu 2015–2016 ceny skupu spadły o ponad 25 procent. Obecnie dynamika wzrostu produkcji w maśle jest największa, bo przekracza 107 procent, zaś dynamika produkcji mleka płynnego przekracza 105 procent, natomiast dynamika w produkcji twarogów wynosi 103 procent. Rośnie też produkcja jogurtów, a produkcja serów dojrzewających jest na poziomie roku ubiegłego. Podobnie jak produkcja śmietany oraz proszków mlecznych – stwierdził prezes Waldemar Broś. W tym miejscu pragniemy powiedzieć, że więcej danych ekonomicznych związanych z produkcją i przetwórstwem mleka będzie można znaleźć w wypowiedzi prezesa Waldemara Brosia zamieszczonej na stronie 46.
W dalszej części obrad rady rozmawiano na temat „Porozumienia dla mleczarstwa”. Z taką inicjatywą wystąpił prezes Marian Hydzik ze Związku Polskich Przetwórców Mleka. Omawiając ten temat prezes Broś stwierdził, że dotychczasowe wspólne działania można podnieść na wyższy poziom. Jednak o połączeniu 5 organizacji mleczarskich w jedną, nie może być mowy, gdyż każda z nich ma nieco inne cele statutowe i działa na podstawie innego prawa. A dla KZSM niekwestionowaną podstawą prawną działania może być tylko prawo spółdzielcze. Poza tym Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich posiada majątek, którego wartość na skutek działań obecnego zarządu – prezesa Waldemara Brosia i prezesa Stanisława Wieczorka wzrosła 5-krotnie. Takie są wyliczenia firm ubezpieczeniowych. Więcej na ten temat piszemy na stronach 50–51 w artykule „Mleczarski szczyt doprowadzi do Porozumienia”.
Po długiej dyskusji uchwalono znaczną większością głosów stanowisko Rady KZSM związane z publikacjami prasowymi na temat aktualnej sytuacji w spółdzielczości mleczarskiej. To stanowisko dotyczy też wypowiedzi niektórych polityków związanych odnośnie tej sytuacji. Poniżej prezentujemy wspomniane stanowisko.
W odniesieniu do publikacji prasowych w sprawie sytuacji w spółdzielczości mleczarskiej, Rada i Zarząd Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich – Związek Rewizyjny w Warszawie informuje, że spółdzielnia jest osobą prawną powołaną na mocy ustawy „Prawo Spółdzielcze” po wpisaniu jej do KRS prowadzi swoją działalność samodzielnie.
Uważamy, że problemy, które podnoszą członkowie spółdzielni powinny być przedmiotem obrad zebrania przedstawicieli i występują sporadycznie w spółdzielczym sektorze mleczarskim.
Zebrania powinny spełniać wymogi, które wynikają z obowiązujących w tym względzie przepisów (art. 90 ustawy z dnia 31.03.2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem i zwalczaniem COVID-19 oraz niektórych innych ustaw (tj. Dz.U.poz.568 z p.zm. z 2020 r.).
Jednocześnie zwracamy uwagę, że członkowie mają prawo zaskarżania do sądu uchwał sprzecznych z postanowieniami statutu lub godzącymi w interesy spółdzielni albo mające na celu pokrzywdzenie jej członka vide art. 42§3 i §4 w zw., z art. 37§2 ww. ustawy.
Uważamy, że rada nadzorcza jest z mocy ustawy „Prawo Spółdzielcze”, organem nadrzędnym nad zarządem spółdzielni vide art. 44 i art. 46 tej ustawy bowiem sprawuje kontrolę i nadzór nad działalnością spółdzielni.
Dlatego też z mocy art. 46§4 rada może żądać od zarządu wszelkich sprawozdań i wyjaśnień oraz sprawdzać bezpośrednio stan majątku spółdzielni.
Pragniemy nadmienić, że zgodnie z ustawą „Prawo Spółdzielcze” (art. 91§1) każda spółdzielnia ma obowiązek poddania się obowiązkowemu badaniu lustracyjnemu przynajmniej raz na trzy lata, a wnioski z przeprowadzonej lustracji przedstawiane są zarządowi, radzie nadzorczej i walnemu zebraniu przedstawicieli.
Należy podnieść, iż spółdzielczość mleczarska na przestrzeni kilkudziesięciu lat dostosowała się do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej przy zachowaniu demokratycznych zasad funkcjonowania tych podmiotów gwarantując producentom rolnym ich podmiotowość.
Rada i Zarząd KZSM – Zw.Rew.
Ryn, 08.09.2020 r.