Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Przelew lub przekaz pocztowy

Data publikacji 23.09.2020r.

? Chcemy dać córce pieniądze na dwie raty do wpłacenia za mieszkanie. Czy będą one zwolnione z podatku od wzbogacenia, jeśli damy jej gotówkę, a ona wpłaci ją na swoje konto w banku?

! Zgodnie z art. 4a ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, zwolnione od tego podatku jest nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

  • zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, oraz
  • w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek nabywcy lub przekazem pocztowym.

Organy podatkowe stoją na stanowisku, że udokumentowanie przelewu dokonanego przez darczyńcę na konto obdarowanego (lub przekazem pocztowym) jest warunkiem niezbędnym do zastosowania zwolnienia podatkowego. W orzecznictwie sądów administracyjnych występują w tym zakresie rozbieżności. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 grudnia 2019 r. (sygn. akt: II FSK 293/18) stwierdził, że użyte w art. 4a ust. 1 pkt 2 ww. ustawy wyrażenie „udokumentowanie otrzymania w darowiźnie środków pieniężnych dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy” należy rozumieć w ten sposób, że dowód ten dokumentuje dokonanie wpłaty lub przelewu środków pieniężnych będących przedmiotem czynności prawnej darowizny przez darczyńcę na konto obdarowanego. Nie może się to odbyć poprzez wpłatę lub przelew obdarowanego na własną rzecz w imieniu darczyńcy.

prawnik redakcyjny
Alicja Moroz

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a