Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ulga inwestycyjna z tytułu budowy obory i fotowoltaiki

Data publikacji 23.09.2020r.

? Wybudowałem oborę, na której zamontowałem instalację fotowoltaiczną. Mam pytanie o procedurę udzielenia ulgi w podatku rolnym z tytułu tych inwestycji. Obie są zakończone. Na jaki okres i w jakiej wysokości udzielana jest ulga?

! Według ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na budowę lub modernizację budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska. Ulga przysługuje również na montaż instalacji fotowoltaicznej. Jak wskazuje ustawa, ulga inwestycyjna przyznawana jest po zakończeniu inwestycji. Polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została zrealizowana inwestycja, 25% udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych. Ulga z tytułu tej samej inwestycji nie może być stosowana dłużej niż przez 15 lat. Ulga podatkowa przyznawana jest na podstawie decyzji wydanej na wniosek podatnika.

Musi Pan zatem niezwłocznie złożyć wniosek o przyznanie ulgi i dołączyć zestawienie poniesionych wydatków inwestycyjnych wraz z rachunkami lub ich uwierzytelnionymi odpisami stwierdzającymi wysokość wydatków. Ulgi stosuje się od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym złożono wniosek.

Ustawa o podatku rolnym określa, że podatnicy zobowiązani do składania deklaracji na podatek rolny odliczają kwotę przyznanej ulgi od należnego podatku rolnego (określonej w decyzji w sprawie ulgi inwestycyjnej). Jeżeli po złożeniu wniosku będzie Pan niezadowolony z decyzji, może Pan złożyć odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. W decyzji w sprawie ulgi inwestycyjnej będzie wskazana ewentualna możliwość odwołania i warto z tego skorzystać.

Trzeba podkreślić, że ulga inwestycyjna jest możliwa, jeżeli wydatki na inwestycje nie zostały sfinansowane w całości lub w części z udziałem środków publicznych.

Warto zwrócić uwagę również na orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z siedzibą w Opolu w wyroku z 16 listopada 2018 r. (sygn. akt: I SA/Op 148/18). WSA stwierdził, że otrzymana przez stronę korzyść – obniżone oprocentowanie kredytu oferowane przez bank, świadczy o tym, że poniesione wydatki zostały w części sfinansowane ze środków publicznych, o ile nic innego nie wynika z umowy o dotację na inwestycję związaną z montażem instalacji fotowoltaicznej w gospodarstwie rolnym.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a