Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Wezwanie do złożenia wykazu majątku

Data publikacji 23.09.2020r.

? Komornik prowadzi egzekucję wobec naszego syna, który obecnie nie pracuje. Mieszka u nas i jest na naszym utrzymaniu. Komornik wezwał go do złożenia wykazu majątku. Czy syn ma obowiązek to zrobić, skoro nic nie posiada?

! Zgodnie z art. 801 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli wierzyciel nie wskaże majątku pozwalającego na zaspokojenie świadczenia, komornik z urzędu:

  • ustala majątek dłużnika w zakresie znanym mu z innych prowadzonych postępowań albo na podstawie publicznie dostępnych źródeł informacji, albo rejestrów, do których ma dostęp drogą elektroniczną,
  • wzywa dłużnika do złożenia wykazu majątku.

Artykuł 801 [1] § 1–3 k.p.c. przewiduje, że dłużnik składa komornikowi na piśmie lub ustnie do protokołu wykaz majątku wraz z oświadczeniem o jego prawdziwości i zupełności pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Wzywając dłużnika do złożenia wykazu majątku, komornik uprzedza go o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia oraz poucza, że w razie niezłożenia wykazu majątku wierzyciel może zlecić komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika.

Jeżeli dłużnik bez usprawiedliwionej przyczyny nie złoży wykazu majątku wraz z oświadczeniem o jego prawdziwości i zupełności albo nie udzieli odpowiedzi na zadane mu pytanie, komornik może ukarać go grzywną. Jeżeli dłużnik mimo ukarania go grzywną nie złoży takiego wykazu wraz z oświadczeniem, komornik na wniosek wierzyciela zwróci się do sądu o nakazanie przymusowego doprowadzenia dłużnika w celu złożenia wykazu majątku wraz z oświadczeniem o jego prawdziwości i zupełności.

Państwa Syn powinien więc zastosować się do wezwania komornika. Jeżeli ze złożonego oświadczenia wynikać będzie, że nie posiada majątku, z którego można by pokryć koszty postępowania egzekucyjnego, komornik będzie prowadził postępowanie tylko wtedy, jeśli wierzyciel zleci mu poszukiwanie majątku dłużnika. W przeciwnym razie komornik zapewne umorzy postępowanie. Powinien to zrobić z urzędu, gdy jest oczywiste, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych.

prawnik redakcyjny
Alicja Moroz

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a