? Chciałbym zakupić grunty rolne i skorzystać ze zwolnienia w podatku od czynności cywilnoprawnych. Czy to prawda, że limit pomocy de minimis w rolnictwie został już wykorzystany i nie mogę w tym roku zawrzeć umowy sprzedaży? Problem polega na tym, że sprzedający potrzebuje część pieniędzy w trybie pilnym.
! Według systemu Rejestracji Pomocy Publicznej, wykorzystanie limitu pomocy de minimis w rolnictwie na dzień 07.08.2020 r. wynosi 295 932 125,00 euro, co stanowi 100% (https://srpp.minrol. gov.pl/).
Oznacza to, że skoro nie wykorzystał Pan swojego limitu (20 tys. euro na 3 lata), będzie Pan mógł skorzystać z pomocy od 1 stycznia 2021 r. Umowa sprzedaży gruntów rolnych musi być zawarta w 2021 r. Obecnie może Pan zawrzeć umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego i wpłacić część pieniędzy sprzedawcy jako zadatek albo zaliczkę.
Dla Pana jako wpłacającego, któremu zależy na umowie, korzystniej będzie zawrzeć umowę z zadatkiem. Według bowiem art. 395 k.c., w braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju, zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego odstąpić od umowy i zachować otrzymany zadatek.
Natomiast jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej. Kodeks cywilny określa, że w razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała. Jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi.
W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony. W przypadku zawarcia umowy sprzedaży jeszcze w tym roku nie będzie Pan mógł skorzystać ze zwolnienia w podatku od czynności cywilnoprawnych.
W pierwszej kolejności powinien Pan sprawdzić, czy przysługuje Panu zwolnienie w podatku od czynności cywilnoprawnych. Według art. 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalnia się od podatku sprzedaż własności gruntów stanowiących gospodarstwo rolne wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami. W wyniku dokonania tej czynności musi zostać utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne. Jego powierzchnia nie może być mniejsza niż 11 ha i większa niż 300 ha. Gospodarstwo musi być prowadzone przez nabywcę przez co najmniej 5 lat od dnia zakupu.
prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń