Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Hotel dla koni to nie działalność rolnicza

Data publikacji 30.09.2020r.

Chcielibyśmy z mężem założyć hotelik dla koni, żeby dorobić do dochodów z niewielkiego gospodarstwa. Mamy warunki, żeby przyjąć około 10 koni i opiekować się nimi. Są też zainteresowane osoby, które trzymałyby u nas swoje zwierzęta. Czy od zysków uzyskiwanych z tego tytułu musielibyśmy płacić podatek do urzędu skarbowego?

Dochody uzyskiwane z prowadzenia hoteliku dla koni będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Działalności polegającej na bieżącym utrzymaniu i opiece nad końmi należącymi do innych osób w swoim gospodarstwie rolnym nie można bowiem potraktować jako działalności rolniczej.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jej przepisów nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Według wskazanej ustawy, działalnością rolniczą jest m.in. działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego. Do takiej działalności zalicza się także produkcję warzywniczą gruntową, szklarniową i pod folią. Jest nią również produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb. Działalność rolnicza to także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, kiedy to następuje ich biologiczny wzrost, licząc od dnia nabycia, wynoszą co najmniej:

  • miesiąc – w przypadku roślin,
  • 16 dni – w przypadku wysoko intensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
  • 6 tygodni – w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  • 2 miesiące – w przypadku pozostałych zwierząt.

Usługi w rodzaju prowadzenia hotelu, pensjonatu dla zwierząt stanowią w rozumieniu ww. ustawy pozarolniczą działalność gospodarczą. W myśl jej art. 5a, pkt 6 oznacza to działalność zarobkową prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów.

Potwierdza to orzecznictwo sądów administracyjnych, m.in. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 września 2015 r. (sygn. akt: II FSK 1628/13), w którym NSA stwierdził, że działalności polegającej na bieżącym utrzymaniu i opiece nad końmi należącymi do innych osób nie można potraktować jak działalności rolniczej.

Prowadzenie hotelu dla koni wymagać będzie wpisania go do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Przy wpisie do CEIDG można od razu wybrać formę opodatkowania, np. podatkiem od przychodów ewidencjonowanych. Ryczałt ten może wybrać jedynie osoba fizyczna, która świadczy usługi polegające na prowadzeniu hotelu lub pensjonatu dla koni, obejmujące:

  • udostępnianie boksów, ujeżdżalni i karuzeli,
  • karmienie i pielęgnację zwierząt, bez opieki weterynaryjnej.

Usługi te podlegają opodatkowaniu 3-procentową stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Należy też wziąć pod uwagę, że rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej może spowodować konieczność przejścia na ubezpieczenie w ZUS. Można tego uniknąć, zgłaszając niezwłocznie chęć pozostania w systemie ubezpieczenia społecznego rolników, pod warunkiem że w przyszłości płacony podatek dochodowy nie przekroczy kwoty granicznej wynoszącej za ubiegły rok 3540 zł.

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a