Na początku września br. firma Karchex sprowadziła do Polski pierwszy wóz asenizacyjny marki Redrock – model 2500 – co jest równoznaczne z rozpoczęciem sprzedaży tych maszyn. Sprzęt jest już u dealera – firmy Agrimar, która ma siedzibę w miejscowości Stołpie koło Chełma.
– Wcześniej mieliśmy w ofercie tylko prostsze konstrukcyjnie beczki polskich producentów, ale wielu rolników pytało nas o wydajniejsze i bardziej zaawansowane maszyny. Myślę, że taki wóz jak ten – wskazuje na maszynę Krzysztof Kłos, doradca klienta w firmie Agrimar – będzie spełniał ich oczekiwania. Mamy tu bowiem jedną z największych beczek firmy Redrock na podwoziu jednoosiowym. Ma 12 000 litrów pojemności, najszersze z możliwych ogumienie o rozmiarze 800/65R32 i bardzo bogate wyposażanie obejmujące turbonapełniacz czy ramię ssawne z Vogelsanga.
na sprężynach dyszel. W maszynach Redrock takie rozwiązanie to standard. Gdyby poruszała się na czterech kołach, resorowane byłyby także osie jezdne. Ale nawet w maszynie jednoosiowej osie na swój sposób są też resorowane. To zasługa połączenia dyszla z osią jezdną. W ten sposób uzyskano jeszcze lepsze tłumienie drgań, które w mniejszym stopniu są przenoszone na traktor. Ta beczka radzi sobie także na pagórkowatym terenie, bo ma nisko położony środek ciężkości. Innym wyróżnikiem są 8-calowe przyłącza do napełniania. Konkurencyjne maszyny mają z reguły przyłącza 6-calowe. Wyróżnikiem jest też szybkość napełniania.
– Podczas testów mierzyliśmy czas napełnienia beczki wodą do 3/4 pojemności zbiornika. Trwało to zaledwie 40 sekund! – dodaje Krzysztof Kłos. – To zasługa zastosowanego tutaj kompresora Jurop PN 140 M o wydajności 13 850 litrów powietrza na minutę.
Jeżeli chodzi o rozlewanie
gnojowicy, maszyna daje dwie możliwości. Można tradycyjnie łyżką, która wyrzuca nawóz na szerokości do 20 metrów. Można także skorzystać z rozkładanego hydraulicznie aplikatora naglebowego o szerokości 7,2 m, którego końcówki są prowadzone 10–15 cm nad glebą. Jako opcję producent oferuje aplikatory redlicowe o szerokości 7,5 lub 12 m. Twierdzi, że każdy z nich jest doskonale przystosowany do rozlewania gnojowicy nawet z kawałkami słomy, bowiem na wyposażeniu jest macerator, który rozdrabniania części stałe. Rama aplikatora jest ocynkowana. Sama beczka już nie. Jest malowana, bo taka jest po prostu specyfikacja maszyn produkowanych na wyspach.
Wóz Redrock 2500 wymaga 130– 140 koni. Maszyna podczepiana jest do WOM-u obracającego się z prędkością 540 obr./min. Wymaga dwóch złączy hydraulicznych. Posiada sterownik, z którego realizowane są wszystkie funkcje maszyny.
Przemysław Staniszewski