Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Dofinansowanie dla rolników na założenie firmy

Data publikacji 07.10.2020r.

Jesteś rolnikiem, małżonkiem albo domownikiem rolnika ubezpieczonym w KRUS i myślisz o założeniu firmy? Możesz to zrobić z unijną dotacją. Na październik zaplanowano uruchomienie naboru na „Premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” z PROW 2014–2020. Do wzięcia jest nawet 100 tys. zł.

Wsparcie dostępne jest tylko dla tych rolników, małżonków i domowników rolnika, którzy podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie nieprzerwanie co najmniej od 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Co jednak ważne, o wsparcie na założenie firmy nie mogą wystąpić osoby, które co prawda są ubezpieczone w KRUS, ale prowadzą firmę wpisaną do CEIDG lub ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego.

Rezygnacja z KRUS
Bardzo ważna informacja dla przyszłych beneficjentów jest też taka, iż skorzystanie z unijnej premii łączy się z wystąpieniem z KRUS i przejściem do ZUS. Wnioskujący musi zrezygnować z ubezpieczenia społecznego rolników nie później niż do dnia złożenia wniosku o wypłatę drugiej raty pomocy. Pozarolniczą działalność gospodarczą trzeba zarejestrować w CEIDG. Przedstawione wymogi nie wykluczają sytuacji, w której np. mąż prowadzi nadal działalność rolniczą, a żona zakłada zakład fryzjerski, korzystając z unijnej dotacji, i przechodzi do ZUS. Wykaz działalności, jakie można podjąć na wsi, korzystając z tego wsparcia, jest bardzo szeroki. Można go znaleźć w załączniku do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 25 lipca 2016 r. (poz. 1196).

Warto wiedzieć, iż osoba, która otrzymała decyzję o przyznaniu pomocy, może skorzystać z ulgi na start – zgodnie z art. 18 ustawy Prawo przedsiębiorców. Oznacza to, iż nie musi podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej, przy czym w okresie korzystania z tej ulgi obowiązkowe jest opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne. Beneficjenci tego działania mają prawo także skorzystać z tzw. małego ZUS-u, czyli obniżenia wysokości składki na ubezpieczenie społeczne przez 24 miesiące.

Może być samozatrudnienie
Każdy złożony wniosek jest oceniany. Pomoc jest przyznawana, jeżeli wnioskodawca uzyskał co najmniej 4 punkty. Liczba uzyskanych punktów wpływa na kolejność przyznawania pomocy. Punkty można otrzymać m.in. za to, czy osoba otwierająca firmę ma stosowne ku temu kwalifikacje, czy ubiegający się o pomoc będzie miał w dniu złożenia wniosku nie więcej niż 40 lat. Oceniana jest też innowacyjność podjętej działalności, skala bezrobocia w powiecie, w którym realizowane będzie przedsięwzięcie, oraz ile nowych miejsc pracy zostanie utworzonych. Jeśli w grę wchodzi samozatrudnienie, wniosek nie otrzyma za to kryterium punktu, choć jest ono dopuszczalne. Za utworzenie miejsca pracy nie uznaje się sytuacji, w której wnioskujący zatrudni osoby wykonujące pracę na podstawie np. umowy-zlecenia, umowy o dzieło lub kontraktu menedżerskiego. Na utworzonym miejscu pracy nie można też zatrudnić osób współpracujących, czyli np. małżonka, dzieci własnych, dzieci drugiego małżonka, rodziców, macochy i ojczyma (jeżeli pozostają z wnioskującym we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują z nim przy prowadzeniu tej działalności). Punktowane jest również skorzystanie z „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi”.

Płatność w dwóch ratach
Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej jest wypłacana w dwóch ratach:

  • pierwszej w wysokości 80% premii, gdy beneficjent spełni warunki określone w wydanej decyzji o przyznaniu pomocy, na których realizację ma 9 miesięcy od dnia doręczenia takiej decyzji,
  • drugiej w wysokości 20% – po realizacji biznesplanu.

Przepisy wymagają, aby 100% premii zostało wykorzystane na przedsięwzięcie określone w biznesplanie, w tym na inwestycje w środki trwałe co najmniej 70%. Przy czym zakup może dotyczyć wyłącznie nowych maszyn, urządzeń oraz wyposażenia. Wsparcie przewidziano również na inwestycje związane z budową, przebudową, remontem połączonym z modernizacją, wyposażeniem lub zagospodarowaniem nieruchomości.

Osoba, która skorzysta z premii na założenie firmy, musi prowadzić ją przez 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy lub 3 lata od dnia wypłaty drugiej raty pomocy (jeśli działalność wymaga wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego).

Rolnicy, którzy już kiedyś prowadzili firmę, mogą wystąpić o dofinansowanie, jeśli od czasu jej zawieszenia lub likwidacji upłynęły 24 miesiące (liczone do momentu złożenia wniosku).

Magdalena Szymańska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a