Jolanta Maciejewska z Kończewic w województwie kujawsko-pomorskim oraz Adrian Kałkus z Olszowca w Lubelskiem to kolejni laureaci konkursu „Tygodnika Poradnika Rolniczego” oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej „Innowacyjny Rolnik 2020”.
Jolanta Maciejewska wraz z mężem Stanisławem prowadzą gospodarstwo w Kończewicach niedaleko Chełmży. Poza produkcją roślinną zajmują się wyrobem lodów rzemieślniczych i to właśnie za nie Jolanta Maciejewska zdobyła tytuł Innowacyjnego Rolnika w kategorii „Rolniczy handel detaliczny i sprzedaż bezpośrednia”. Działalność wykonywana jest w ramach RHD. Lody z Rolniczej Zagrody to pierwszy w regionie producent lodów naturalnych. Wszystkie składniki potrzebne do wytwarzania lodów pani Jolanta bierze z gospodarstwa. Produkuje lody mleczne oraz sorbety. Dzięki owocom z przydomowego ogrodu oferta smaków jest bardzo różnorodna: truskawkowy, malinowy, jeżynowy, jabłkowy, gruszkowy, wiśniowy i śliwkowy.
Lody można kupować bezpośrednio z gospodarstwa państwa Maciejewskich. Są one także dystrybuowane w ilościach hurtowych. Ich odbiorcami są między innymi toruńscy restauratorzy. W sezonie turystycznym rzemieślnicze lody są dostępne na toruńskiej Starówce. Jolanta Maciejewska swoje lody oferuje również podczas licznych wystaw, rolniczych targów, dożynek oraz spotkań.
Maciejewscy na areale 30 ha prowadzą produkcję roślinną. Uprawiają buraki, zboża oraz rzepak.
Adrian Kałkus z kolei to jeden ze zwycięzców naszego konkursu w kategorii „Innowacyjne gospodarstwo rodzinne”. Rolnik zarządza gospodarstwem wyspecjalizowanym w produkcji zwierzęcej oraz mleka. Stado liczy około 300 sztuk bydła rasy hf, w tym 150 krów dojnych. Średnia roczna wydajność wynosi 9,5–10 tys. kg mleka. Rolnik na 130 ha prowadzi produkcję roślinną ukierunkowaną głównie na zabezpieczenie bazy paszowej.
– O konkursie dowiedziałem się z „Tygodnika”, którego jestem prenumeratorem – mówi pan Adrian.
Wspólnie z narzeczoną, Małgorzatą Bartnik, przygotował materiały niezbędne do zgłoszenia. Motywacją przystąpienia do rywalizacji była m.in. jedna z nagród, czyli laptop z zainstalowanym oprogramowaniem 365FarmNet. Służy ono do prowadzenia zautomatyzowanej dokumentacji wszystkich działań realizowanych w gospodarstwie.
– Gdy odebrałem telefon z Poznania, byłem bardzo pozytywnie zaskoczony – mówi o reakcji na wiadomość o wygranej pan Adrian. – Tym bardziej że zarówno komputer, jak i oprogramowanie przydadzą się w mojej pracy.
W gospodarstwie prowadzonym przez Adriana Kałkusa funkcjonuje wiele nowoczesnych rozwiązań. Za dój odpowiadają roboty Lely Astronaut A4, szczelinowa posadzka korytarzy gnojowych w oborze czyszczona jest robotem Discovery, paszę podgarnia robot Juno. Mniejsze zużycie energii elektrycznej i większy dobrostan bydła gwarantuje ledowe oświetlenie obory. Kolejne oszczędności ma przynieść inwestycja, która obecnie znajduje się w fazie realizacji. To biogazownia powstająca w gospodarstwie w Olszowcu przy współpracy Politechniki Warszawskiej, Politechniki Gdańskiej, Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej oraz partnera przemysłowego – firmy BioPolinex z Lublina.
– Pan Adrian to otwarty na nowoczesne rozwiązania młody człowiek. Realizowany w jego gospodarstwie projekt biogazowni przyniesie mu wiele korzyści – zapewnia Krzysztof Pietrzak, prezes zarządu BioPolinex.
O tej inwestycji, która po uruchomieniu będzie wykorzystywać innowacyjne rozwiązania technologiczne, napiszemy więcej w jednym z najbliższych numerów TPR.
Tomasz Ślęzak
Krzysztof Janisławski
Na stronach 10–11 przedstawiamy kolejnego laureata konkursu „Innowacyjny Rolnik 2020”.