Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Zmieniają nawozy i nawożenie

Data publikacji 07.10.2020r.

Tydzień temu pisaliśmy o wdrażanym przez Grupę Azoty nowym systemie komunikacji. Celem tego rebrandingu prezentowanego na konferencji prasowej jest stworzenie spójnej wizerunkowo, nowoczesnej i rozpoznawalnej marki produktów, nawiązującej do wyzwań Europejskiego Zielonego Ładu.

Przykłady tej komunikacji z ujednoliconą kolorystyką opakowań dla poszczególnych grup nawozowych widzicie też w bieżącym wydaniu TPR. Warto do informacji sprzed tygodnia dodać kilka faktów dotyczących zmian na rynku nawozowym, i działania podejmowane przez Grupę Azoty dostosowującą wytwarzane nawozy do nowych przepisów, w tym do Europejskiego Zielonego Ładu.

Mocznik tylko z inhibitorem
Jak podkreśla dr Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty S.A. Grupa Azoty ciągle się zmienia i zgodnie z pierwotnymi założeniami z 2018 roku, w ramach segmentu Agro realizuje jednolitą strategię i politykę handlową, której towarzyszą działania pod wspólną marką i jednolitymi opakowaniami.

Grupa Azoty jest liderem na rynku nawozowym. Taka pozycja ma plusy, ale też wymaga mierzenia się z wieloma zagrożeniami. Nie jest tajemnicą, że na rynku nawozowym, podobnie, jak i rynku środków ochrony roślin, jest problem z produktami podrobionymi. Jak podkreśla Piotr Zarosiński, dyrektor Departamentu Korporacyjnego Handlu Segmentu Agro, Grupa Azoty S.A. – wychodzimy naprzeciw obecnym zagrożeniom, wprowadzając na rynek innowacyjne produkty, profesjonalne doradztwo, a także nowoczesne cyfrowe technologie. Klamrą, która spina i podkreśla wszystkie te działania jest zmiana naszego systemu komunikacji.

To nie koniec zmian, bo na nawozy czekają nowe regulacje prawne. A konkretnie to Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1009 z dnia 5 czerwca 2019 r. ustanawiające przepisy dotyczące udostępniania na rynku produktów nawozowych UE. Nowe rozporządzenie uchyla m.in. obowiązujący akt prawny dotyczący nawozów, czyli Rozporządzenia (WE) nr 2003/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. w sprawie nawozów i zmienia szereg innych przepisów dotyczących np. wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin. Większość przepisów nowego rozporządzenia będzie obowiązywać od 16 lipca 2022 roku, ale niektóre wcześniej.

Humus z węgla brunatnego
Grupa Azoty jest przygotowana do zmian. Warto przypomnieć, że wiele innowacji, które sprostają wchodzącym przepisom, firma wprowadza i wprowadzi ich znacznie więcej, m.in. dzięki przejętej w 2018 r. niemieckiej firmie Compo Expert – lidera w produkcji nawozów specjalistycznych. A jakie są to nowości i innowacje? Jak mówiła na konferencji dr Agnieszka Krawczyk, manager ds. agronomii Grupy Azoty S.A. – będą to nowe nawozy o spowolnionym działaniu, to inhibitory nitryfikacji (Novatec One) dodawane do RSM, inhibitory ureazy, które od przyszłego roku muszą być dodawane do skoncentrowanych nawozów mocznikowych i cała paleta nowych nawozów z dodatkiem mikroelementów (Saletromag, Saletrosan 26 z borem, Amofoska 4-10-15 (z wapniem, siarką, miedzą i cynkiem, Aalmag 20 MG plus, Zaksan 33, Pulan Macro).

– Azot i fosfor przyczyniają się do eutrofizacji środowiska – mówi dr Agnieszka Krawczyk – przy czym dostarczony w nawozach azot jest wykorzystywany przez rośliny w niespełna 60%. Inhibitory nitryfikacji i inhibitory ureazy znacznie poprawią te statystyki. Pracujemy nad wieloma innowacjami, np. powłokami biodegradowalnymi i produktami nawozowymi łączącymi nawozy mineralne z molekułami organicznymi. Wszystkie dostępne już i badane innowacyjne rozwiązania są ukierunkowane na to, aby sprostać rozporządzeniu.

Nowością w ofercie Grupy Azoty jest Tohumus. To organiczno-mineralny stymulator wzrostu roślin pochodzący z biologicznego, naturalnego surowca, jakim jest węgiel brunatny. Tohumus (sól potasowa kwasów humusowych, tzw. humian potasu) produkowany jest w procesie alkalicznej ekstrakcji z węgla brunatnego. Produkt można stosować w dawce 20–40 l/ha przedsiewnie lub raz w sezonie nalistnie w czasie intensywnego wzrostu roślin.

Marek Kalinowski

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a