Konferencja zatytułowana „Konwencja BIO Gwarantem Zdrowej Żywności oraz Opłacalności Produkcji Roślinnej” ma się rozpocząć o godz. 10 na terenie Zespołu Szkół Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Różańcu. Dzień Pola nawiązuje do poprzednich edycji wydarzenia, którego celem jest transfer wiedzy i innowacji, praktykowanych od wielu lat w gospodarstwach Polski PołudniowoWschodniej.
W tym roku jednym z motywów przewodnich konferencji będzie gleba, warsztat pracy rolnika. Bez jego właściwego utrzymania trudno liczyć na odpowiednie rezultaty uprawy roślin. Będzie o tym mówił dr Jacek Niedźwiecki z IUNG w Puławach, będący jednocześnie naukowcem i praktykiem. Opowie, jak od wielu lat jego macierzysta jednostka naukowa, a także wyniki jego badań potwierdzają, że praktykowanie naturalnego nawożenia podwyższa jakość i parametry gleby oraz plonów.
Paweł Saba, reprezentujący THORUS agro od lat współpracuje z największymi gospodarstwami na Lubelszczyźnie. Wystąpienie dr. Niedźwieckiego uzupełni przykładami potwierdzającymi, że integrowanie konwencjonalnych technologii produkcji roślinnej z ekologicznymi rozwiązaniami sprzyja ekonomicznej produkcji roślinnej przy jednoczesnym podnoszeniu jej walorów spożywczych i zdrowotnych.
Podczas konferencji będzie też m.in. poruszona problematyka pszczelarstwa. W tej części będzie można się m.in. zapoznać z doświadczeniami Marka Barzyka, właściciela ekologicznej pasieki. Wiedzą nt. znaczenia pszczół w kształtowaniu ekosystemu podzieli się również Jan Rój.
Będzie też coś dla hodowców. Sławomir Homeja, hodowca świń rasy puławskiej z woj. kujawsko-pomorskiego i prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Wieprz Polski” przybliży wartość produkcji i utrzymania rasy puławskiej zwisłouchej. Jego prezentacja będzie zatytułowana „Rasa puławska w nowej odsłonie; Czy można dogadać się z zakładem przetwórczym?” Na gości czekają także prezentacje produktów żywnościowych połączone z degustacją. Nie zabraknie pokazów maszyn polowych (np. brony odchwaszczającej) i ofert producentów środków do produkcji roślinnej.
K. Janisławski