Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Mieszańce na słabe gleby i okresowe susze

Data publikacji 14.10.2020r.

Na ostatniej internetowej konferencji firma Bayer przedstawiła międzynarodową platformę ForwardFarming popularyzacji zrównoważonych praktyk w gospodarstwach rolnych. W ramach tej inicjatywy firma współpracuje z 16 gospodarstwami rolnymi z 12 krajów w Europie, Ameryce Północnej i Ameryce Łacińskiej. W ich gronie znalazło się właśnie gospodarstwo Krzysztofa Nykiela we wsi Kaszewy (powiat kutnowski, woj. łódzkie).

Szerzej o ForwardFarming napiszemy wkrótce, a dziś o trzech najnowszych prezentowanych na konferencji mieszańcach kukurydzy. Jak podkreśla Katarzyna Gallewicz, manager ds. kukurydzy, wzrasta znaczenie kukurydzy wśród upraw w Polsce. Wg najnowszych danych agencji badawczej Kleffmann Group, to obecnie druga co do wielkości uprawa w naszym kraju – po zbożach. Od 5 lat co roku utrzymuje się wzrostowa dynamika uprawy kukurydzy – dziś ta powierzchnia w Polsce wynosi 1308 tys. ha.

Trzy nowe odmiany
oferowane przez Bayer na sezon 2021 – dzięki postępowi genetycznemu – odpowiadają na potrzeby rolników w zakresie uprawy kukurydzy na słabszych glebach, w warunkach niedostatecznego uwilgotnienia, oczekujących wysokiej tolerancji na choroby czy lepszej organizacji żniw.

DKC3079 (FAO 230) to najwcześniejsza odmiana kukurydzy o ziarnie typu dent w portfolio firmy. Jest ona przeznaczona do uprawy na ziarno na obszarze całego kraju. Wyróżnia się bardzo wysokim plonem oraz niską wilgotnością ziarna w czasie zbioru. Charakteryzuje się bardzo dobrym wigorem początkowym i tolerancją na chłody wiosenne. Posiada mocne i zdrowe łodygi, nie łamie się i nie wylega. Koszulki, okrywające kolby, są krótkie i łatwo się otwierają. Dzięki silnemu efektowi DRY-DOWN bardzo szybko oddaje wodę w końcowej fazie dojrzewania. DKC3079 to efektywna odmiana o wysokim i stabilnym poziomie plonowania, również na glebach słabszych.

DKC3609 (FAO 250–260) jest przeznaczona do uprawy na ziarno. W swojej grupie wczesności wyróżnia się bardzo wysokim potencjałem plonowania oraz bardzo dobrą tolerancją na chłody wiosenne. Wytwarza średnio wysokie rośliny z nisko zawieszonymi kolbami oraz ziarno typu dent o wysokiej masie tysiąca ziaren. Odmiana przeznaczona jest do uprawy na glebach średnich i dobrych. Oprócz wysokiej wydajności, atutem odmiany jest wysoka tolerancja na wyleganie, również w przypadku opóźnionego terminu zbioru.

Tolerancja wysokich temperatur
jest cechą nie mniej ważną od tolerancji niedoborów wody. Tym właśnie (cecha HD- Heat and Drought) charakteryzuje się trzecia nowość – DKC3888 (FAO 270) i dzięki temu wysoko i wiernie plonuje na ziarno. Ma bardzo dobry wigor początkowy. Posiada średnio wysokie rośliny o mocnych łodygach, dobrze rozwiniętym systemie korzeniowym, bardzo dobrej zdrowotności oraz wysokiej tolerancji na wyleganie. Wytwarza kolby typu flex oraz ziarno typu dent.

W 2021 r. Bayer będzie ponadto rozwijać nową odmianę DKC3697 (FAO 240–250), przeznaczoną do uprawy na jakościową kiszonkę o wysokiej koncentracji energii. Łączy w sobie cechy wysokiej wydajności oraz bardzo dobrych parametrów jakościowych kiszonki (wysoka zawartość skrobi, dobra strawność włókna), co przekłada się na wysoką wydajność mleczną. DKC3697 toleruje okresowe niedobory wody w glebie. Poleca się ją do uprawy na wszystkich typach gleb na obszarze całej Polski.

Marek Kalinowski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a