? Dwa lata temu dokonaliśmy podziału małego kawałka pola na dwie działki. Jedna z nich została sprzedana. Obecnie otrzymaliśmy informację z urzędu gminy, że zostanie naliczona opłata adiacencka. W celu ustalenia jej wysokości gmina zatrudniła rzeczoznawcę. Proszę o informację, czy gmina ma prawo po takim czasie nakładać na nas tę opłatę? Czy można jej uniknąć lub przynajmniej ją odroczyć?
! Ustawa o gospodarce nieruchomościami nie przewiduje możliwości wprowadzenia zwolnień z opłaty adiacenckiej. Natomiast do ulg w spłacie oraz umarzania należności z tytułu tej opłaty stosuje się przepisy ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Zgodnie z jej art. 56 należności te mogą być z urzędu umarzane w całości, jeżeli:
- osoba fizyczna – zmarła, nie pozostawiając żadnego majątku albo pozostawiła majątek niepodlegający egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, albo pozostawiła przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty 6000 zł,
- osoba prawna – została wykreślona z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należność, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie,
- zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne,
- jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej uległa likwidacji,
- zachodzi interes publiczny.
Natomiast zgodnie z art. 57 ustawy o finansach publicznych, na wniosek dłużnika:
- należności mogą być umarzane w całości – w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym,
- należności mogą być umarzane w części, terminy spłaty całości albo części należności mogą zostać odroczone lub płatność całości albo części należności może zostać rozłożona na raty – w przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi, w szczególności możliwościami płatniczymi dłużnika.
W Państwa przypadku nie zachodzą przesłanki do umorzenia należności z urzędu. Można natomiast złożyć wniosek o umorzenie nałożonej opłaty w całości lub w części. Mogą Państwo również wnioskować o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie jej na raty.
Zgodnie z art. 98a ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, jeżeli w wyniku podziału nieruchomości dokonanego na wniosek właściciela wzrośnie jej wartość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta może ustalić, w drodze decyzji, opłatę adiacencką z tego tytułu. Wysokość jej stawki procentowej ustala rada gminy, w drodze uchwały, w wysokości nie większej niż 30% różnicy wartości nieruchomości.
Wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia tej opłaty może nastąpić w terminie do 3 lat od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale stało się prawomocne. Ustalenie opłaty adiacenckiej może nastąpić, jeżeli w dniu, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna, obowiązywała uchwała rady gminy, o której mowa wyżej.
Do ustalenia opłaty przyjmuje się stawkę procentową obowiązującą w dniu, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna.
Podstawowym warunkiem zastosowania opłaty adiacenckiej jest to, by w wyniku podziału wartość nieruchomości wzrosła. Wzrost wartości nieruchomości ustala się przede wszystkim na podstawie sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego operatu szacunkowego.
prawnik redakcyjny
Alicja Moroz