Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Pomóż krowie po porodzie

Data publikacji 21.10.2020r.

Poród jest najbardziej stresującym i wyczerpującym okresem w życiu krowy. Jeżeli po wycieleniu pomożemy jej szybko stanąć na nogi, poprzez podanie pójła, to z pewnością spodziewać możemy się lepszego pobrania paszy w pierwszych dniach laktacji.


Chcemy, by po porodzie krowa szybko wstała i wykazywała się dobrym apetytem. Bez szczególnej staranności w postępowaniu z krowami w okresie powycieleniowym takiego stanu zwierzęcia nie uzyskamy. Przyczyną tego jest fakt, iż bezpośrednio przed i podczas porodu krowy nie pobierają paszy ani wody i jednocześnie tracą wodę i elektrolity. Każdy hodowca, który był przy rodzącej się krowie wie ile traci płynów, czego skutkiem jest odwodnienie organizmu, negatywnie wpływające na krowę Odwodnienie wynika z utraty wraz z krwią i wodami płodowymi około 50 litrów płynów i soli podczas porodu. Utracone płyny zawierają znaczne ilości elektrolitów, takich jak: sód, potas chlor, które są niezbędne do regulacji poziomu płynów w organizmie. Jednocześnie zmniejsza się w tym czasie pobranie paszy i wody.

W okresie okołowycieleniowym następuje także szybki wzrost zapotrzebowania na wapń. Siara i mleko zawierają duże ilości wapnia, a organizm rekompensuje te straty przez asymilację wapnia z paszy i uwalnianie z kości. Jeżeli jednak nie zdoła wyrównać strat dochodzi do zalegania poporodowego. Okazuje się, że nawet krowy niewykazujące objawów zalegania mogą wykazywać się niskim poziomem wapnia we krwi, co z kolei przyczynia się do obniżenia pobrania suchej masy. Po rozpoczęciu laktacji większość krów pozostaje w tzw. ujemnym bilansie energii. Niedobór energii krowa stara się zrekompensować przez wykorzystanie tłuszczu z organizmu, co z kolei stwarza ryzyko występowania chorób metabolicznych. Powyższe zmiany dostarczają zatem wystraczających argumentów za udzieleniem skutecznej pomocy wyczerpanym i spragnionym po porodzie krowom. Sprawdzoną metodą jest podawanie bezpośrednio po porodzie (ale przed wylizaniem cielęcia) pójła poporodowego. Rynek oferuje obecnie całą gamę preparatów zawierających w swoim składzie substancje energetyczne, witaminowo-mineralne oraz probiotyczne. Pójło jest bardzo wygodne w stosowaniu i dzięki specjalnie dobranym, preferowanym przez krowy substancjom aromatyzującym, jest bardzo chętnie przez nie wypijane. Wystarczy tylko preparat rozpuścić w ciepłej wodzie i napoić krowę. Z jednej strony pójło powoduje, że przedżołądki po porodzie wracają na swoje miejsce, a z drugiej, przywraca równowagę elektrolitową i energetyczną ograniczając ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych i zaburzeń pokarmowych. Dodatkowym atutem jest podawanie wapnia i magnezu w formie chelatowej, co w znacznym stopniu poprawia bilans tych pierwiastków po porodzie i ułatwia profilaktykę̨ porażenia poporodowego.

Beata Dąbrowska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a