Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ustanie ubezpieczenia społecznego rolników

Data publikacji 21.10.2020r.

? Złożyłem wniosek o przyznanie renty rolniczej w sierpniu br. Lekarz rzeczoznawca KRUS stwierdził we wrześniu, że jestem całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie. Na początku października dostałem decyzję przyznającą prawo do renty od 1 sierpnia br. oraz decyzję o ustaniu ubezpieczenia dopiero z końcem tego roku. Z należnej wypłaty KRUS potrącił mi składkę na ubezpieczenie za 2 ostatnie miesiące. Nie rozumiem, dlaczego tak się stało?

! Decyzja KRUS w sprawie potrącenia składek za IV kwartał br. jest zgodna z obowiązującymi przepisami. Co prawda, rzeczywiście wydaje się dziwne, że ustanie ubezpieczenia następuje z poślizgiem w stosunku do dnia, od którego przyznaneo świadczenie emerytalno-rentowe.

Zgodnie z art. 129 ust. 1 Ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w zw. z art. 52 ust. 1 pkt 2 Ustawy z 20 grudnia 1990 r. ubezpieczeniu społecznym rolników, świadczenia wypłaca się, poczynając od dnia powstania prawa do tych świadczeń, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek.

Jednak zgodnie z art. 3a ust. 4 Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, jeżeli złożony został wniosek o rentę lub emeryturę, obowiązek ubezpieczenia ustaje od dnia następującego po dniu, w którym wydano decyzję o przyznaniu świadczenia. Jednak nie wcześniej niż od dnia, w którym ubezpieczony nabył to prawo. Tak więc o dacie ustania ubezpieczenia nie decyduje data, od której ustalono prawo do emerytury (renty), lecz data wydania decyzji przyznającej to świadczenie, w sytuacji, gdy świadczenie jest przyznane od dnia, w którym wydano decyzję lub od daty wcześniejszej.

Zgodnie z art. 50 ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, kasa może potrącać z wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia zaległe składki na ubezpieczenie społeczne rolników indywidualnych i członków ich rodzin lub na ubezpieczenie, wraz z odsetkami, a także składki na ubezpieczenie za bieżący kwartał. Dotyczy to tylko składek za osobę pobierającą świadczenie, z wyjątkiem domownika, oraz składek, do których opłacenia zobowiązana jest ta osoba. Ponadto z emerytur i rent mogą być potrącane inne należności na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

Do 1 października 2009 r., bez względu na faktyczny okres spełniania warunków do podlegania ubezpieczeniu w danym kwartale, obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników istniał za cały kwartał. Obecnie, w myśl art. 4 ust. 2 ww. Ustawy, obowiązek opłacenia składki powstaje od dnia, w którym powstało ubezpieczenie, a ustaje od dnia, w którym ono ustało.

prawnik redakcyjny
Alicja Moroz

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a