? W lipcu br. złożyliśmy do urzędu gminy wniosek o ulgę inwestycyjną w podatku rolnym w związku z nowo wybudowanym obiektem inwentarskim. Pod koniec września wójt wydał pozytywną decyzję, przyznając nam ulgę. Jej kwotę wyliczono na podstawie załączonych faktur w wartości brutto. Pracownik urzędu gminy nie chce wydać oryginałów faktur, tłumacząc, że muszą pozostać w urzędzie, ponieważ w przyszłym roku będzie kontrola z RIO. Mogę otrzymać je z powrotem, jeśli zapłacę za ich uwierzytelnienie 350 zł. Czy urzędnik ma rację?
! Uwierzytelnienie dokumentu to umieszczenie na odpisie lub kserokopii dokumentu oświadczenia zaopatrzonego podpisem, zawierającego stwierdzenie jego zgodności z oryginałem. Uwierzytelniona kopia dokumentu urzędowego korzysta z mocy dowodowej przysługującej oryginałowi tego dokumentu. Zgodnie z art. 13d ust. 2 ustawy z 15 listopada 2020 r., do wniosku o przyznanie ulgi inwestycyjnej należy dołączyć zestawienie poniesionych wydatków inwestycyjnych wraz z rachunkami lub ich uwierzytelnionymi odpisami, stwierdzającymi wysokość tych wydatków. Nie musieli Państwo zatem składać oryginałów faktur VAT, ale za uwierzytelnienie ich odpisów przez urząd i tak musieliby Państwo zapłacić.
W sytuacji gdy oryginały faktur znalazły się w aktach sprawy, mogą Państwo żądać wydania z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów na podstawie art. 73 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego. W myśl tego przepisu, strona może żądać uwierzytelnienia odpisów lub kopii akt sprawy lub wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów, o ile jest to uzasadnione jej ważnym interesem. Artykuł 178 § 3 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, stanowi także, że strona może żądać wydania jej kopii akt sprawy lub uwierzytelnionych odpisów akt sprawy albo uwierzytelnienia kopii akt sprawy.
Opłata skarbowa od poświadczenia zgodności duplikatu (odpisu, wyciągu, wypisu lub kopii) dokonanych przez organy administracji samorządowej, od każdej pełnej lub zaczętej stronicy wynosi 5 zł.
prawnik redakcyjny
Alicja Moroz