Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Nie są niezbędne, ale stymulują rozwój

Data publikacji 28.10.2020r.

Tydzień temu pisaliśmy o premierze nowego biostymulatora firmy INTERMAG zawierającego wanad. Wanad to jeden z wielu pierwiastków oddziałujących korzystnie na rozwój niektórych roślin, ale nie jest on niezbędny. Wśród pierwiastków korzystnych jest też selen, krzem, tytan, jod, również sód, kobalt, nikiel (ten zaliczany jest już do mikroelementów), a także bardziej znany z toksycznego działania na kwaśnych glebach glin. Np. sód powinien być uwzględniany przez plantatorów buraka cukrowego w planie nawożenia, bowiem w plonie 40 t korzeni znajduje się aż 110 kg sodu (Na2O).

Produkty zawierające pierwiastki korzystne to jedna z sześciu grup substancji (związków) zaliczanych do biostymulatorów. Obok pierwiastków korzystnych są to: kwasy humusowe, aminokwasy, algi, chitozan i korzystne mikroorganizmy. Oczywiście nie wszystkie produkty z pierwiastkami korzystnymi to biostymulatory, bo są też na rynku nawozy mineralne wzbogacone np. w odrobinę krzemu.

Pierwiastki korzystne
nie są niezbędne dla roślin. Jeżeli nie są obecne w glebie, roślina może zrealizować swój cykl życiowy. Nie ma też rozpoznanych i opisanych objawów niedoboru pierwiastków korzystnych. Jednak aplikowanie zewnętrzne tych pierwiastków, w małych ilościach, wykazuje korzystny wpływ na wzrost i rozwój roślin oraz zwiększa ich tolerancję na czynniki stresowe. To przyczynia się do zwiększenia plonu roślin i poprawy jego jakości.

Oddziaływanie tytanu i krzemu na rośliny jest najlepiej znane, bo w Polsce od wielu lat dostępne są biostymulatory z tymi pierwiastkami korzystnymi. Przypomnę tylko, że tytan wyraźnie poprawia zapylanie roślin (żywotniejszy i silniej kiełkujący pyłek), wydajność fotosyntezy (więcej chlorofilu) i pobieranie składników. Krzem znany jest natomiast z wybitnej poprawy tolerancji roślin na stres, głównie dzięki ograniczaniu transpiracji i wzmacnianiu systemu korzeniowego. Ostatnia rynkowa nowość to biostymulator zawierający wanad. Ten korzystny pierwiastek pobudza w roślinach procesy syntezy cukrów, transportu cukrów i ich gromadzenia w organach spichrzowych roślin. Przez to działanie produkt wpływa pozytywnie na wielkość i jakość plonu organów spichrzowych.

Ciągle trwają badania
nad możliwością nawożenia bądź dokarmiania roślin pozostałymi pierwiastkami korzystnymi, niekoniecznie z powodu ich odziaływania na wielkość plonu, ale głównie na możliwość biofortyfikowania tych pierwiastków w roślinach.

Przykładem jest jod, który ma zdecydowanie większe znaczenie w diecie człowieka i zainteresowanie tym korzystnym pierwiastkiem w badaniach dotyczących nawożenia roślin wynika z możliwości wzbogacenia w jod spożywanych roślin. Warzywa biofortyfikowane jodem mogą być alternatywą dla soli jodowanej. W polskich badaniach nawożenia jodem w formie KI oraz KIO3 w marchwii lepszy efekt jej wzbogacenia w jod dało nawożenie formą KI. Forma KIO3 istotnie poprawiała natomiast efektywność wykorzystania zastosowanych dawek azotu.

Podobne znaczenie mają badania z nawożeniem roślin selenem. Tą drogą można przecież wzbogacić w selen dietę człowieka, w której pierwiastek ten jest deficytowy i bardzo ważny (wspomaga działanie wielu enzymów antyoksydacyjnych). Znane są m.in. badania z nawożeniem dolistnym selenem maku. Uzyskano w nich znaczący przyrost selenu w nasionach, ale jednocześnie taki program dokarmiania powodował istotny spadek plonowania maku.

Marek Kalinowski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a