Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

RIOAVESO & DANKO ZOOM – na czele zestawień

Data publikacji 28.10.2020r.

W sierpniu Instytut Zootechniki po raz kolejny opublikował wyniki oceny wartości hodowlanej buhajów.

Spośród 10 000 rozpłodników z całego świata, pierwsze miejsce w rankingu międzynarodowym, jak i krajowym w Polsce przypadło naszemu Rioaveso gPF151 (o. Ocd Franchise Rio Et, o.m. Bandares). Ten wybitny buhaj o jeden punkt gPF wysunął się przed sensacyjnego lidera minionego sezonu, debiutującego wtedy Danko Zoom gPF150 (o. Braveness o.m. Milton).

Od blisko 10. lat buhaje Wielkopolskiego Centrum wygrywają w krajowych rankingach, jednak ten sezon jest kolejnym, w którym nasze reproduktory zdobywają miano „najlepsze z najlepszych” w zestawieniu międzynarodowym. Jest to niesamowity sukces naszej Spółki oraz z pewnością efekt postępu, jakiego dokonuje na naszych oczach polska hodowla.

Rioaveso bezapelacyjnie wygrywa w tym sezonie w rankingu krajowym i międzynarodowym według indeksu PF oraz w zestawieniu według indeksu ekonomicznego (3080 PLN). Lider sezonu 2020.2 zdobył również wysoką notę (2. miejsce) w wycenie międzynarodowej w Holandii (gNVI 351). Mocne strony tego niespełna dwuletniego syna Rio to:

  • podindeks produkcyjny 140,
  • podindeks pokroju 122,
  • podindeks wymienia 128,
  • podindeks płodności 110,
  • WH dla długowieczności 154,
  • WH dla komórek somatycznych 130.

Lidera rankingu charakteryzują wysokie wyniki produkcyjne (mleko 1136 kg, białko: 47,7 kg, 0,12%; tłuszcz 65,1 kg, 0,22%) oraz pożądany w mleczarstwie wariant kazeiny A2A2.

Tuż za zwycięzcą zestawienia, zarówno na liście krajowej, jak i międzynarodowej stanął syn Bravenessa. Dobrze znana hodowcom nasza „perełka z Choryni” Danko Zoom to znakomity przykład buhaja kompletnego. Jego atuty to z pewnością:

  • podindeks produkcyjny 141,
  • wydajność białka 50,1 kg,
  • WH dla komórek somatycznych 129,
  • podindeks płodności 109,
  • IE 2729 PLN,
  • kazeina BB/A2A2.

Warto dodać, że w bieżącym sezonie zarówno Danko Zoom, jak i Rioaveso, jako ojcowie buhajów zostaną wykorzystane w naszym programie oceny i selekcji. Wierzymy, że z kojarzeń z matkami buhajów urodzi się wybitne potomstwo, które już w niedalekiej przyszłości będzie oferowane w naszym katalogu!

Krajowe listy buhajów
Na stronie internetowej PFHBiPM można odnaleźć „Krajową listę buhajów rasy pfh proponowanych do wykorzystania w sztucznym unasiennieniu w sezonie oceny 2020.2 uszeregowanych według indeksu PF oraz IE”, jak co sezon, zestawienia te gromadzą informacje o buhajach, których właścicielem są krajowe spółki (wykaz nie obejmuje reproduktorów, których nasienie jest importowane). Jak podaje zestawienie w bieżącym sezonie oceny, w Top 10 najlepszych buhajów według indeksu gPF, aż 80% osobników należy do poznańskiej Spółki, zaś w Top 20 stanowią 60% (wykres nr 1).

Obok Danko Zoom oraz Rioaveso, można odnaleźć na liście kilku sierpniowych debiutantów. Pierwszy z nich to Kelvin gPF 145 (o. Keith o.m. Superhero) . Mocne strony tego osobnika to znakomita sucha masa: tłuszcz 62 kg, 0,42%, białko 43 kg, 0,26% oraz wysoki podindeks płodności (111). Drugą nowością oceny sierpniowej jest Zentos gPF 145 (o. Gywer RDC o.m. Puma), którego głównym atutem jest znakomity podindeks produkcyjny. Ten imponujący rezultat zapewnił mu 10. miejsce w Polsce pod względem tej cechy. Trzecią zupełnie nową propozycją, z wynikiem gPF143 na „federacyjnej liście” jest Genuine (o. Gywer RDC, o.m. Selfie), który może pochwalić się najwyższym w naszym portfolio podindeksem nóg i racic (120).

Ekonomiczne buhaje
Jeszcze więcej debiutantów WCHiRZ, można odnaleźć w zestawieniu Top 10 i TOP 20 według indeksu ekonomicznego, w którym to poznańskie reproduktory zdeklasowały konkurencję. Na krajowej liście buhajów według IE, nasze buhaje stanowią od 75 do 80% (wykres nr 2). Ranking otwiera już po raz drugi Rioaveso, który z wynikiem 3180 PLN, jest „najbardziej ekonomicznym” buhajem w naszym kraju. W zestawieniu wysokie miejsce zajęły pozostałe nowości naszej bieżącej oferty tj. Pantone (o. Padawan o.m. Superhero), Pavian (o. Prosperous o.m. Superhero) oraz Hogan (o. Hotspot o.m. Eclair) (tabela nr 1).

Nasza oferta
Oferta WCHiRZ w tym sezonie zdecydowanie deklasuje krajową konkurencję. Blisko połowa rozpłodników w naszej ofercie ma indeks powyżej 140 gPF. Warto nadmienić, że tak znakomite wyniki naszej firmy, to także owoc współpracy z polskimi hodowcami (więcej na ten temat na stronie 3 i 10 „Przewodnika Hodowcy”). Wiele także zawdzięczamy pracy rady hodowlanej WCHiRZ, której członkom chciałabym w tym miejscu serdecznie podziękować.

Od października na naszej stronie internetowej (wchirz.pl) dostępny jest nasz najnowszy katalog buhajów, w którym odnajdą Państwo zarówno dobrze znane, jak i te zupełnie nowe propozycje buhajów. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z bogatą ofertą nasienia naszych reproduktorów. Gorąco polecamy również nasz kanał Buhaje WCHIRZ na YouTube gdzie na ponad 70 filmach można podziwiać poznańskie rozpłodniki oraz ich potomstwo. Zapraszamy również wszystkich hodowców zarówno współpracujących z nami od wielu lat, jak i tych zupełnie nowych, do polubienia, śledzenia i oznaczania „lajkami” naszego profilu na Facebooku. Znajdą tam Państwo aktualne informacje o promocjach, nowościach i wydarzeniach branżowych (www.facebook.com/wchirz). Pozostańmy w kontakcie!

Marta Czekalska
Centrala Tulce, WCHiRZ

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a