Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

W Ziemlinie stawiają na innowacje

Data publikacji 28.10.2020r.

Od kilku lat przydatnym narzędziem dla hodowców bydła mlecznego jest genomowa ocena wartości hodowlanej.

Dzięki genotypowaniu możemy poznać wartość hodowlaną jałówek zaraz po ich urodzeniu i wyselekcjonować sztuki, które spełniają określony przez gospodarza cel hodowlany jego stada. Mając świadomość, że dysponujemy młodą jałówką o bardzo wysokiej wartość hodowlanej, warto taką samicę poddać zabiegowi embriotransferu (ET), wykorzystując ją jako dawczynię zarodków. Dzięki transferowi zarodków możemy w krótkim czasie uzyskać wiele osobników od wybitnych matek skojarzonych z cennymi genetycznie buhajami.

Współpraca Wielkopolskiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt z Witoldem Skorupką z Ziemlina (woj. wielkopolskie) trwa od początku istnienia gospodarstwa. Zaowocowała ona posiadaniem przez hodowcę samic o najwyższych wartościach genetycznych, co z kolei pozwoliło na ich kwalifikacje na matki buhajów, a następnie zakup urodzonych w stadzie buhajków do naszej stacji inseminacyjnej. Pierwszy transfer zarodków w Ziemlinie przeprowadzono już w roku 2002.

Z biegiem czasu hodowlą bydła w gospodarstwie zajął się syn właściciela Rafał. Hodowca w ramach współpracy przygotował w swoim stadzie biorczynie, do których przeniesiono zarodki amerykańskie, zakupione przez poznańską spółkę. Z 7. zarodków mrożonych, które zostały użyte w zabiegach ET, urodziło się 7 żywych cieląt: 4 buhajki oraz 3 jałóweczki (100% skuteczności). Buhajki trafiły do WCHiRZ, natomiast dwie jałówki zostały wybrane do programu hodowlanego naszej spółki. Trzecia została do dyspozycji hodowcy.

W 2019 r. jałówki z programu hodowlanego zostały skojarzone z topowymi buhajami. W grudniu, w wyniku procedury pozyskiwania zarodków uzyskaliśmy 28 embrionów z kojarzeń:

  • PL005330962943 x SOUNDBAR – 8 zarodków,
  • PL005330963018 x PREDATOR – 20 zarodków.

Z tego do biorczyń, na świeżo zostało przełożonych 11 zarodków, z których urodziło się 6 cieląt (54,5% skuteczności). Ku niezadowoleniu hodowcy urodziły się same buhajki (zdjęcia obok), które trafią do WCHiRZ. Pozostałe embriony zostały zamrożone i przekazane do dyspozycji WCHiRZ. Wszystkie zabiegi: przenoszenie zarodków, przygotowanie dawczyń oraz pozyskiwanie zarodków przeprowadził zespół doktora Jarosława Czeladko, z którym z bardzo dobrymi wynikami współpracujemy od lat.

Warto dodać, że podczas ostatnich zabiegów ET, dzięki gościnności hodowcy grupa zagranicznych studentów zootechniki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu mogła śledzić poszczególne etapy embriotransferu i poszerzać swoją wiedzę w dziedzinie biotechnik rozrodu.

Po zakończeniu pierwszego etapu hodowlanego pan Rafał postanowił kontynuować zabiegi ET, w celu uzyskania wartościowych jałówek do dalszej hodowli. Dwie z trzech jałówek zostały zakwalifikowane przez lekarza weterynarii jako dawczynie zarodków. Zainseminowano je nasieniem seksowanym i wypłukano od nich 31 zarodków, a następnie przeniesiono do biorczyń. Uzyskano 21 ciąż (67,7% skuteczności). Aktualnie czekamy na urodzenia (w listopadzie), mamy nadzieję samych cieliczek. Dawczynie po transferze zostały pokryte skutecznie również nasieniem seksowanym i nie będą już poddawane zabiegowi ET.

Efektem wykorzystania technologii ET jest znaczne przyspieszenie postępu hodowlanego, czyli uzyskanie potomstwa znacznie lepszego od pokolenia rodzicielskiego pod względem grupy cech, które postanowiono doskonalić w stadzie. Gospodarz decydując się na transfer zarodków zyskuje bardzo wartościowe jałówki lub buhajki. Jeśli od dawczyni wypłuczemy zarodki, które następnie są przetransferowane do biorczyń, to hodowca może się cieszyć z dużej ilości cieląt po wybitnych rodzicach.

Paulina Pałasz
Centrala Tulce, WCHiRZ Ireneusz Beczkiewicz
Filia Gostyń, WCHiRZ

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a