Pomysł hodowli bydła rasy wagyu zrodził się 3 lata temu podczas pobytu w Wielkiej Brytanii – wspomina Anna Węgłowska, która pomaga rodzicom w gospodarstwie, na co dzień zaś pracuje zawodowo. – Chcąc wykorzystać potencjał naszego gospodarstwa i jednocześnie stać się pionierami tej rasy w kraju, zdecydowaliśmy się rozpocząć hodowlę wagyu. Odwiedziliśmy trzy najlepsze i największe hodowle w Niemczech i ostatecznie w lutym br. zakupiliśmy krowę z cielęciem.
W gospodarstwie Grażyny i Waldemara Węgłowskich, którym aktywnie pomaga córka Anna, obecnie prowadzona jest dwukierunkowa produkcja zwierzęca w postaci produkcji mleka i hodowli bydła mięsnego.
– Takie rozwiązanie zapewnia comiesięczne stabilne dochody, ale również ogrom pracy każdego dnia – podkreśla pani Grażyna, bowiem bydło utrzymywane jest w oborze uwięziowej.
– Naszym celem jest zbudowanie stada zarodowego rasy wagyu oraz krzyżowanie go (w kolejnych pokoleniach) z rasą angus. Krowa miała 5 sesji pobierania oocytów i zapłodnienia in vitro wykonanych przez doświadczonych lekarzy weterynarii: Kamila Kossakowskiego i Arkadiusza Szkamelskiego z firmy Embriovet. Obecnie krowa jest także skutecznie zainseminowana. Produkcja zarodków in vitro jest metodą dużo bardziej efektywną od klasycznego embriotransferu. W zależności od potrzeb możemy dostosować skalę i sposób działania do planów rozwoju stada. Zabiegi pozyskiwania komórek jajowych przeprowadzamy co 4 dni. Zatem w ciągu miesiąca można pobierać średnio od 40 do 80 komórek od jednej krowy, z czego powstaje 15–30 zarodków z potencjałem do transferu lub mrożenia. Jako ciekawostkę dodam, że jestem w kontakcie z ekspertami w tej dziedzinie z Australii, Japonii, Kanady i Niemiec. Niestety, koronawirus pokrzyżował nieco plany, gdyż chciałam odbyć kolejny wyjazd, aby poszerzyć swoją wiedzę – podkreśla rozmówczyni.
Pochodzące z Japonii bydło wagyu jest rogatą rasą o czarnym lub czerwonym umaszczeniu. Uważa się, że czarne zwierzęta mają lepszą jakość tuszy. Wysokość buhajów w kłębie to 140–142 cm, przy wadze 800– 1000 kg. Krowy osiągają 125– 130 cm przy wadze 450–600 kg. Rasa ta charakteryzuje się dobrą płodnością, a pierwsze wycielenia następują w 33. miesiącu życia jałówek. Cielęta przy urodzeniu ważą 28–35 kg, są energiczne, a porody przebiegają bez komplikacji.
Mięso z wagyu to prawdopodobnie najlepsze i najdroższe mięso z wołowiny, jakie można kupić. Dzięki wyjątkowej marmurkowatości,doskonałej delikatności i wyjątkowemu smakowi uważane jest za klasę premium. Chcemy umożliwić konsumentom w Polsce odkrycie i rozkoszowanie się najlepszą wołowiną z naturalnej hodowli, gdzie krowy są szczęśliwe na każdym etapie życia. Widząc więc przyszłość w produkcji najwyższej jakości wołowiny, planujemy w czasie 5 lat osiągnąć stado podstawowe liczące 10 krów – mamek – mówi Anna Węgłowska, dodając, iż praktycznie w Europie Środkowej i Wschodniej hodowla tej rasy nie istnieje.
Marcin Konicz