Należy podkreślić, iż umowa na dostarczanie produktów rolnych wymagana jest wyłącznie na etapie pierwszego nabywcy będącego przetwórcą lub dystrybutorem, który nie zbywa tych produktów rolnych bezpośrednio konsumentom finalnym.
Zawiadomienie o podejrzeniu naruszenia przepisów dotyczących obowiązku zawierania umów na dostarczanie produktów rolnych (o realizacji takich dostaw bez pisemnej umowy lub umowy zawartej w formie dokumentowej albo elektronicznej, o stosowaniu umów niespełniających warunków określonych w przepisach prawa UE i krajowego) należy złożyć do właściwego oddziału terenowego KOWR.
Umowa powinna zawierać w szczególności:
r e k l a m a
cenę do zapłaty za dostawę, która: jest niezmienna i określona w umowie lub jest obliczana poprzez połączenie różnych czynników określonych w umowie,
ilość i jakość odnośnych produktów, które można dostarczyć lub które muszą zostać dostarczone, i termin takich dostaw,
okres obowiązywania umowy, który może być ograniczony lub nieograniczony, z klauzulami dotyczącymi rozwiązania umowy,
szczegóły dotyczące terminów i procedur płatności,
ustalenia dotyczące odbioru lub dostawy produktów rolnych,
przepisy mające zastosowanie w przypadku zaistnienia siły wyższej (Załącznik nr 2 do "Warunków monitorowania umów na dostarczanie produktów rolnych").
Kary pieniężne za nabywanie produktów rolnych, w przypadku gdy produkty rolne nabywane są na podstawie wadliwej umowy, wynoszą od 1% do 5% zapłaty, a za nabywanie produktów rolnych bez zawartej umowy – 10% zapłaty. Czynności sprawdzające u nabywcy lub producenta odbywają się wyłącznie na podstawie pisemnego zawiadomienia o podejrzeniu dokonania naruszeń.