mazowieckie
Podczas prezentacji zebrano 37 odmian takich firm jak: RAGT, KWS i Caussadesemences o przekroju FAO od 220 do 300. Najwyższy plon suchego ziarna wynoszący 18 478 kg z ha dała odmiana Ostinati. Jej plon ziarna przy wilgotności 32,9% wyniósł aż 23 694 kg.r e k l a m a
Zaskoczył Babexx z siewu czerwcowego
Poletka odmian kukurydzy zostały założone 14 kwietnia br. na glebie IV klasy bonitacyjnej. Przedplonem była także kukurydza, po zbiorze której została wykonana orka zimowa.– Od 20 lat stawiamy na bardzo praktyczne sposoby komunikacji z rolnikami, abyśmy mieli jak najwięcej informacji odnośnie produktów, które państwu oferujemy. Postęp genetyczny jest już tak duży, że dzisiaj badamy czy kukurydza o FAO 230 jest w stanie swoim plonem dorównać odmianom o dużo dłuższym okresie wegetacji – powiedział Michał Wiech, właściciel firmy Mifarm z Wyszkowa, który był głównym organizatorem pokazów.
Michał Wiech oprócz wyżej wspomnianych poletek zaprezentował także ciekawą uprawę założoną na polu Marka Zgleca. A mianowicie, to kukurydza odmiany Babexx o FAO 220 wysiana 22 czerwca po zbiorach dwóch pokosów mieszanki łąkowej BG 13.
– Zdecydowaliśmy, żeby zasiać ją w ilości około 75 tys. nasion na ha. Zastanawiałem się, czy tak późno kukurydza w ogóle wykształci kolbę i teraz jestem jej wyglądem pozytywnie zaskoczony. Rośliny urosły na wysokość ok. 2 m, ale cały swój potencjał skierowały na budowę kolb, które są całkiem okazałe. Właściciel planuje przeznaczyć ją na ziarno. Podejrzewam, że plon ziarna może być wyższy niż plon tej odmiany na poletku zasianym w kwietniu – powiedział Michał Wiech.
Nawożenie z biostymulacją
Podczas pokazów obecny był także Mieczysław Falkowski, kierownik regionalny sprzedaży firmy Olmix Plant Care, który opowiedział o zastosowanych w Starym Kozłowie preparatach.– Na tych poletkach została zastosowana technologia firmy Olmix, a mianowicie biostymulator rizosfery Expolorer, który podany był podczas siewu kukurydzy za pomocą podsiewacza. Zastosowany został także nawóz o działaniu biostymulującym Primeo, który miał za zadanie zwiększyć mineralizację masy organicznej oraz poprawić dostępność składników pokarmowych. Trzecim zastosowanym produktem jest fizjostymulant dolistny Agrooptom sanset. Ten miał przeciwdziałać skutkom stresu, którego na początku wiosny mieliśmy bardzo dużo. Azot dodatkowo podawany był przez gospodarza w formie RSM-u. Chciałbym zwrócić uwagę na parametr, jakim jest jakość gleby w tym gospodarstwie. Na uwagę zasługuje gruzełkowata struktura gleby, a w międzyrzędziach widoczna jest duża ilość koprolitów świadczących o występowaniu znacznej ilości dżdżownic, które są wykładnikiem żyzności gleby – powiedział Mieczysław Falkowski.
Mieczysław Falkowski omówił także zalety stosowania preparatu o nazwie Neosol, który jest aktywatorem masy biologicznej. Główną rolę w tym produkcie odgrywa substancja aktywna, która ma stanowić naturalną pożywkę dla całej mikroflory glebowej, zabezpieczyć właściwy rozkład materii organicznej oraz zabezpieczyć mineralizację. Jesień jest właściwym okresem do zastosowania tego produktu. Jeżeli chcemy tworzyć próchnicę, musimy się liczyć z tym, że naprawdę tworzy się ją jesienią. Mamy obecnie dosyć dużą wilgotność gleby, mamy także odpowiednią temperaturę gleby, bo nie spada ona poniżej 8oC. Jest to bardzo istotne, gdyż gdy spadnie poniżej tego progu ustaje życie biologiczne. Wtedy wszystkie mikroorganizmy hibernują się i w naturalnych warunkach czekają aż gleba osiągnie temperaturę powyżej 8°C.
Mieczysław Falkowski dodał także, iż Neosol można aplikować praktycznie przez cały rok. Jednak w momencie, gdy robimy to wiosną, nie możemy już oczekiwać, że będziemy tworzyć próchnicę. Na wiosnę następuje mineralizacja i to możemy poprawić, ale jeśli chodzi o próchnicę, to najlepszym momentem na aplikację jest okres zaraz po zbiorze przedplonu.
r e k l a m a
Ostinati bije rekord
Zbiór kukurydzy na poletkach w Starym Kozłowie przeprowadzony zastał za pomocą kombajnu Claas Tucano 450. Natomiast ważenie odbywało się w dwóch wozach paszowych. Ziarno każdej zebranej odmiany zostało zważone oraz zmierzono jego wilgotność. Po zakończeniu zbioru dokonano przeliczenia plonu na standardową wilgotność suchego ziarna.Jak już wspominaliśmy na wstępie, rekordowy plon na poletkach w Starym Kozłowie dała odmiana Ostinati z firmy Caussadesemences o FAO 280, której plon suchego ziarna wyniósł 18 478 kg z ha. Na drugim miejscu uplasował się Kidemos z KWS o FAO 250, który dał plon suchego ziarna na poziomie 17 702 kg z ha (mokrego przy wilgotności 30,5% to 21 905 kg/ha). Trzeci co do wielkości plon dała odmiana Arbori z Caussadesemences o FAO 250, uzyskując wynik 17 119 kg z ha (22 511 kg/ha mokrego przy wilgotności 34,6%).
– Nasze polskie warunki klimatyczne mają szczególne znaczenie przy wyborze mieszańców, gdyż cały czas staramy się wybrać taką odmianę, która da nam jak największe wartości takie jak zawartość i strawność skrobi. Zawartość skrobi wtedy jest wysoka, kiedy kukurydza do końca nalewa skrobię. Odnosząc się do kukurydzy ziarnowej, to istotną sprawą są koszty suszenia ziarna, które są najdroższym czynnikiem w uprawie kukurydzy na ziarno. Znając genetykę, która z roku na rok się poprawia, polecam do zbioru na ziarno głównie odmiany wczesne i średnio wczesne o FAO do 250–260. Odmiany o FAO od 260 w górę w uprawie na ziarno są ryzykowne. Potencjał plonowania mają większy, ale jest pytanie czy zdążymy je zebrać, przy odpowiednich wartościach skrobi przy zbiorze na kiszonkę i wilgotności przy zbiorze na ziarno – powiedział Michał Wiech.